Zatrucie i przedawkowanie Aspiryny

8 września, 2020

Niestety, dość łatwo wpaść w lekomanię. Wiele leków mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki – w domowej apteczce, a także w aptekach czy nawet sklepach spożywczych i to bez recepty. Do takich leków należy Aspiryna. Jest to popularny lek stosowany w przypadku bólu głowy, gorączki i nie tylko. Sięgamy po niego najczęściej w przypadku przeziębienia bądź grypy. Należy jednak zachować szczególną czujność i bezwzględnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Przedawkowanie Aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego może doprowadzić do zatrucia i poważnych konsekwencji nie tylko dla zdrowia, ale i życia.

Kiedy możemy mówić o przedawkowaniu Aspiryny?

W każdej ulotce dołączonej do leku (bądź na opakowaniu) znajdują się szczegółowe informacje na temat sposobu stosowania oraz maksymalnej dziennej dawki. Niestety, wiele osób ignoruje te zalecenia i sięga po większe dawki leków, pragnąc szybciej ulżyć sobie w bólu. Niektóre osoby są z kolei uzależnione od leków i zażywają je regularnie pomimo braku wskazań medycznych ku temu. W takich sytuacjach dochodzi często do przedawkowania, a w konsekwencji do zatrucia, które może mieć charakter lekki, umiarkowany bądź ciężki.
W przypadku kwasu acetylosalicylowego maksymalna dawka dzienna wynosi zazwyczaj 4 g dla osoby dorosłej w ciągu całej doby w dawkach podzielonych.

Jakie są najczęstsze objawy zatrucia Aspiryną?

Przedawkowanie kwasu acetylosalicylowego prowadzi do zatrucia organizmu. Najczęstszymi objawami są:

  •  wymioty,
  • zawroty głowy,
  • nadmierna senność,
  • szumy uszne,
  • zaburzenia równowagi,
  • bóle głowy,
  • gorączka.

Przy silnym zatruciu mogą pojawić się również halucynacje, drgawki, nadmierna potliwość, a nawet śpiączka.

Przedawkowanie kwasu acetylosalicylowego może doprowadzić do krwotoków, uszkodzenia nerek, niewydolności serca, zatrzymania krążenia, niewydolności oddechowej i wielu innych powikłań, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego w przypadku podejrzenia zatrucia należy niezwłocznie powiadomić lekarza i podjąć czynności mające na celu wydalenie substancji z organizmu oraz przywrócenie równowagi elektrolitowej.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz