WPŁYW UZALEŻNIENIA NA SYSTEM WARTOŚCI

15 listopada, 2021

Dla każdego człowieka ważne jest zdrowie, poczucie bycia kochanym i akceptowanym oraz szczęśliwym. Każdy z nas chce się rozwijać, realizować swoje plany, hobby, marzenia. Jeśli mamy rodzinę, to dążymy do naszego wspólnego szczęścia szanując siebie nawzajem oraz uczymy najmłodszych członków naszej rodziny szacunku do innych i norm społecznych.

U osób uzależnionych system tych wartości jest zakłócony, są one bardzo zaniedbywane i stają się one z czasem coraz mniej ważne. Życie osoby uzależnionej koncentruje się wokół nałogu, który z czasem zmienia się w styl życia danej osoby. Stopniowo traci ona zainteresowanie znajomymi, rodziną, a nawet partnerskim życiem intymnym. Zaczyna się izolować od innych między innymi przez towarzyszące jej silne uczucie niedopasowania. Osoby uzależnione porzucają hobby oraz aktywności do tej pory sprawiające im przyjemność, przestają się samorealizować i dążyć do nowych osiągnięć. Jeśli już potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, to przeważnie dobierają towarzystwo, które też jest uzależnione, by mieć swobodę do zażywania substancji.

Z czasem zanika też umiejętność dostosowania się do norm społecznych i umiejętności postępowania według zasad moralnych. Do takich zachowań możemy zaliczyć: agresję słowną i fizyczną, poniżanie innej osoby, brak szacunku do innych itp. Niektóre osoby są w stanie posunąć się do kłamstw, kradzieży, inne do prostytucji i kontaktów z niebezpiecznymi ludźmi w celu uzyskania pieniędzy na uzależniającą substancje, bądź w celu zapewnienia sobie jej dostaw. Przestają interesować się najbliższymi, ranią ich uczucia, oszukują, robią awantury, zaniedbują kontakty z dziećmi. Nie dbają o siebie, o swoje zdrowie, pomimo wyniszczającego działania ma organizm substancji uzależniającej kontynuują jej zażywanie.

Kobiety będące w ciąży zażywające substancje uzależniające, narażają swoje nienarodzone dzieci na tragiczne w skutkach konsekwencje, nie dość, że niszczą siebie to niszczą życie niewinnej i bezbronnej osoby skazując ją między innymi: na trwałe kalectwo fizyczne i psychiczne.

Podsumowując dla osoby uzależnionej największą wartość ma środek uzależniający, nie zważając na konsekwencje fizyczne, psychiczne i na to, że niszczy ono wszystko wokół: rodzinę, zainteresowania, a nawet życie noszonego pod sercem dziecka.

Bokisz Edyta

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz