W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na walkę z uzależnieniem?

10 maja, 2021

Uzależnienia to niekończący się temat, bowiem człowiek może uzależnić się od wszystkiego. Walka z uzależnieniem bywa ciężka, wyczerpująca, a uzależnionym nie zawsze udaje się uniknąć nałogu w sposób, jaki by tego oczekiwali. Dlatego niezwykle istotne jest, aby znaleźć metody, które pomogą w trakcie zmagania się z chorobą i skutkować będą dłuższą wytrwałością w postanowieniu. Aktywność fizyczna jest jedną z technik stosowanych w walce z chorobą, jaką jest uzależnienie. W jaki sposób na nią wpływa? Sprawdź sam!


Zbawienne efekty regularnej aktywności fizycznej


Efekty, jakie niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna, odczuć można nie tylko w ciele, lecz także w umyśle. Nie bez powodu mówi się, że w zdrowym ciele zdrowy duch, bowiem wykonywanie treningów niesie za sobą szereg pozytywnych skutków. Podczas treningu wydzielane są endorfiny, tzw. hormony szczęścia oraz zmniejsza się poziom kortyzolu, odpowiedzialnego za stres. Logiczne jest więc, iż poprawia on humor, a także obniża poziom zdenerwowania, co jest niezbędne dla osób uzależnionych.


W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na walkę z uzależnieniem?


Człowiek może uzależnić się od wszystkiego. Wyróżnia się wiele różnych zaburzeń psychicznych, lecz uzależnienie jest jednym z tych, które można wyleczyć. Według profesorów neurobiologii, ogromny uzależnieniem nazywa się nawyki, które wyrabia się na co dzień. Rutyna, którą wyrabia sobie człowiek niekoniecznie jest odpowiednia, jeśli weźmiemy pod uwagę czynniki uznawane za negatywne, które przeradzają się w uzależnienie. W jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na walkę z uzależnieniem? Istnieje kilka teorii.

Po pierwsze rutyna!


Osoby uzależnione potrzebują czynności, które pozwolą im jak najdłużej pozostać trzeźwym. Konieczne jest wyrobienie swoistej rutyny, do której będzie się wracało z wielką chęcią w ciągu dnia. Do takich czynności można zaliczyć regularną aktywność fizyczną. Początki bywają trudne dla każdego, lecz nie warto się zrażać, bowiem kilkanaście minut dziennie może przynieść upragnione skutki. Warto jednak stopniowo zwiększać intensywność, dzięki czemu będzie zwiększało się także poczucie satysfakcji. Aby wyrobić sobie nawyk wykonywania ćwiczeń, warto na początku ustawiać budziki, które będą alarmowały o konieczności wykonania ćwiczeń fizycznych. Jest to swoista pomoc dla ludzi uzależnionych, którzy ciągle szukają swojej drogi, a także czynności, które pomogą im w walce z uzależnieniem.

Sport to zdrowie!

Nie od dziś wiadomo, że sport jest niesamowicie ważnym aspektem w życiu człowieka. Ma ogromny wpływ na zdrowie, a także psychikę. Regularnie wykonywany trening wyzwala same pozytywne uczucia. Podczas treningu wydzielane są hormony szczęścia. Obniża się także poziom stresu, dzięki czemu produkowanych jest więcej hormonów, które odpowiadają za równowagę nastroju.

Osobom uzależnionym łatwiej wytrwać w trzeźwości, kiedy znajdą inny nawyk, który będzie lepszy. Takim nawykiem jest sport, który początkowo może wydawać się trudny, lecz z każdym wykonanym ćwiczeniem będzie łatwiej. Osoby uzależnione kojarzą używkę z czymś pozytywnym, co dawało im radość każdego dnia, dlatego bardzo ciężko im z niego wyjść, jeśli nie znajdą zajęcia, które tę radość im dostarczy. Trening, jak wiadomo, wyzwala hormony szczęścia, sprawdzi się zatem idealnie, jako pomoc w walce z uzależnieniem.


W kupie siła!


Osoby uzależnione potrzebują ogromu wsparcia, które pomoże im wytrwać w trzeźwości. Walka z uzależnieniem jest ciężka, długa, a także wyczerpująca dla osoby, która zmaga się z problemem. Uzależnienie nie odbija się tylko na chorym, lecz także na jego bliskich, którzy niekiedy nie mają w sobie tyle siły, aby obdarować innych swoim wsparciem. W takich wypadkach świetnie sprawdza się społeczność sportowa, która swoją obecnością, będzie wspierać uzależnionego. Regularne wykonywanie ćwiczeń przynosi ogrom satysfakcji, a dzielenie się sukcesami z ludźmi, którzy także się tym pasjonują, pomaga wytrwać w postanowieniu trzeźwości. Środowisko sportowców to także społeczność, która wyznaje zdrowy tryb życia. Nie ma tam miejsca na uzależnienia, czy też złe nawyki, ponieważ uniemożliwiają one osiągnięcie takich samych wyników, jak osobie, która ich nie posiada. Sportowcy zakładają sobie cel i muszą się trzymać ogromu restrykcji, aby go osiągnąć. Wiąże się to z rezygnacją z używek, czy też trybu życia, który w jakikolwiek sposób uniemożliwia osiągnięcie sukcesu. Regularnie uprawiana aktywność fizyczna, to pogłębianie swoich granic. Jest to niezwykle pomocne dla osób uzależnionych, bowiem mając w swoim otoczeniu ludzi, którzy wyznają zdrowy tryb życia, a także odrzucają wszelkie używki, jest im łatwiej wytrwać w postanowieniu. Nie ma tu mowy o namawianiu do złego przez innych, ponieważ środowisko sportowców wyznaje inne zasady, a także posiada inne poglądy. Walka z uzależnieniem to ciężka i długa walka dla chorego. Istnieją jednak różnego rodzaju terapie, lecz nie tylko. Osobom uzależnionym łatwiej wyjść z nałogu, jeśli znajdą czynność, która będzie sprawiała im taką samą radość. Sport jest jedną z tych czynności, bowiem jego regularne wykonywanie obniża poziom stresu, a także wydziela hormony szczęścia.

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691+48 519 087 892

Napisz do nas

biuro@awes.pl

Zadzwoń teraz