Bycie uzależnionym nie jest postrzegane pozytywnie. Odnosi się to zarówno do reakcji społeczeństwa, jak i własnej rodziny oraz przyjaciół i znajomych. Dodatkowo, osoby, które nałogowo spożywają alkohol, raczą się narkotykami lub uprawiają hazard są w pewnym stopniu od tych czynności oraz substancji zależni, co powoduje powstanie szeregu zachowań obronnych, czy to świadomych, czy podświadomych. O jakich zachowaniach dokładnie mowa, jak je rozpoznać i jak pomóc sobie czy osobie chorej?
Uzależnienie od substancji psychoaktywnych a mechanizmy obronne
Osoby, które uległy nałogom, na samym początku rozwijania się problemu przeważnie nie dostrzegają narastającego problemu. Alkohol czy inne używki zastępują pewne aspekty życia, których brak jest w życiu takiego człowieka. Rozrywka, chwilowa dawka energii i adrenaliny czy chociażby złudny brak zmartwień – to tylko niektóre z obietnic, jakie są składane ze strony współzależnej relacji z przysłowiową „butelką”. Nic więc dziwnego, iż tworzą się bariery pomagające utrzymać ten błogi stan.
Jedną z taktyk używanych przez uzależnione osoby jest system iluzji i zaprzeczeń, który ma za zadanie zmylić bliskich. Jednostka chora bagatelizuje wtedy słownie czy swoimi czynami wpływ, jaki pewna substancja lub aktywność ma na nią. Jest w stanie również nie zatracać się w swoim ulubionym trunku przez kilka dni, by zademonstrować złudny brak chęci na powrót do starych nawyków. Może się to również objawiać zaprzeczeniami lub obwinianiem innych osób za swoje czyny, jak i również podświadomą projekcją swoich was oraz życiowych braków i porażek na innych.
By pomóc osobie uzależnionej należy nie zrażać się do wszelkich obelg oraz protestów, które taka jednostka kieruje w naszą stronę. Ponadto, wymagane jest śmiałe oraz silne trzymanie się strony faktów w taki sposób, by nawet najbardziej charyzmatycznym osobom z nałogiem nie udało się złamać naszego przekonania o ich czynach oraz jednocześnie uświadomić ich o krzywdzie, którą czynią nie tylko sobie, ale i otaczającej ich rodzinie.