Uzależnienie od psychotropów – objawy i skutki

10 października, 2020

Środkami stosowanymi w farmakologicznym leczeniu depresji, zaburzeń snu, stanów lękowych i innych zaburzeń psychicznych są leki psychotropowe. Są one dostępne wyłącznie na receptę, a zażywający je pacjent powinien znajdować się pod stałą kontrolą lekarza. Leki te często pozwalają pacjentom odzyskać równowagę psychiczną i wrócić do normalnego funkcjonowania.

Niestety, czasem pojawia się uzależnienie od psychotropów. Może mieć ono podłoże zarówno psychologiczne (dotyczy to w szczególności leków nowej generacji), jak i fizyczne (szczególnie w przypadku leków z grupy benzodiazepin i opioidów). Oznacza to, że pacjenci są uzależnienie nie tylko od zawartych w lekach substancji, ale też od poczucia bezpieczeństwa i “normalności”, jakie w nich znajdują.

Jakie są objawy uzależnienia od psychotropów?

Jeśli mamy do czynienia z uzależnieniem psychicznym, można zaobserwować takie objawy jak:

  • paniczny lęk przed odstawieniem leków i nawrotem dolegliwości,
  • natrętne myśli związane z koniecznością przyjmowania coraz większych dawek leków,
  • niestosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących dawkowania leków (np. sięganie po nie w każdej sytuacji stresującej, dla poprawy nastroju, itp.),
  • traktowanie psychotropów jako jedynej szansy na dobre samopoczucie czy też radzenie sobie z emocjami.

W przypadku uzależnienia fizycznego pacjent odczuwa głód typowy dla każdego nałogu. Wówczas sięga po coraz większe dawki leki, a te nie pozostają bez wpływu na organizm. Pojawiają się takie dolegliwości jak:

  • migreny,
  • drżenie rąk,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • drgawki,
  • zaburzenia widzenia,
  • bóle mięśni i inne.

Jakie są skutki uzależnienia od psychotropów?

By leki psychotropowe były skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich. W przypadku nadużywania tych leków skutki mogą być dotkliwe zarówno dla kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Mogą pojawić się myśli samobójcze i skłonności do podejmowania ryzykownych działań. Ponadto, uzależnienie od psychotropów może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, upośledzenia koncentracji, zaburzeń ciśnienia tętniczego, zmian w mózgu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz