Skutki uzależnienia od hazardu

23 grudnia, 2019

Mogłoby się wydawać, że uzależnienie od hazardu nie jest aż tak brzemienne w skutkach jak na przykład zażywanie środków psychoaktywnych. Niestety, skutki tego nałogu mogą być równie tragiczne i to nie tylko dla zdrowia psychicznego, ale i fizycznego.

O uzależnieniu mówimy wtedy, gdy hazard oraz myśl o nim determinuje nasze życie. To nieodparta pokusa ciągłego grania i potrzeba odczuwania emocji, które temu towarzyszą. Hazardzista nie zniechęca się przegranymi ani brakiem pieniędzy – takie sytuacje często jeszcze bardziej „motywują” go do grania.

Do czego doprowadza uzależnienie od hazardu?

Coraz większe zaangażowanie w różnego rodzaju gry może doprowadzić do utraty kontroli nie tylko nad finansami, ale i własnym życiem. Skutki uzależnienia odczuwalne są w każdej sferze życia.

FINANSE

Najbardziej odczuwalne skutki zazwyczaj pojawiają się najpierw w sferze finansowej. Pojawiają się problemy finansowe, ale nawet brak gotówki nie zniechęca uzależnionego. Sięga on po różne pożyczki w bankach, parabankach oraz u osób prywatnych, wpada w spiralę zadłużenia, wyprzedaje swoje rzeczy. W skrajnych przypadkach pojawiają się również problemy z prawem (kradzieże, wyłudzenia, itp.).

ŻYCIE RODZINNE

Gdy osoba uzależniona zaczyna podporządkowywać swoje życie nałogowi, zaniedbuje relacje z bliskimi. Często dochodzi również do konfliktów na tym tle. Pojawia się utrata zaufania ze strony otoczenia, a to skutkuje separacją, rozwodem, zerwaniem kontaktów. Sytuacje te mogą być następstwem zarówno decyzji samego uzależnionego, który wycofuje się z życia rodzinnego, jak i jego bliskich, którzy nie potrafią dalej żyć z osobą uzależnioną.

ŻYCIE ZAWODOWE

Zdarza się, że hazardziści zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki. Po całonocnym graniu ciężko wstać rano do pracy. Koncentrowanie myśli wokół nałogu również nie sprzyja wypełnianiu obowiązków. Z punktu widzenia pracodawcy taki pracownik nie jest potrzebny, ponieważ nie można mu zaufać oraz powierzyć ważnych zadań. Dlatego hazardziści muszą liczyć się ze zwolnieniem z pracy.

ZDROWIE

Nadmierne skupienie na graniu sprawia, że hazardziści przestają zwracać uwagę na podstawowe potrzeby fizjologiczne. Zaniedbują sen czy też jedzenie, co z kolei może odbić się negatywnie na stanie zdrowia. Na wyniszczenie organizmu dodatkowo mają wpływ stresujące sytuacje związane z bankructwem czy też stratami emocjonalnymi. Cierpi również zdrowie psychiczne – życie w ciągłym napięciu i lęku może prowadzić do wahań nastroju, depresji, a nawet prób samobójczych.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz