Pytania o lekomanię

9 października, 2019

Czym jest lekomania

Jest to przymus przyjmowania konkretnych leków w nadmiarze czy niepotrzebnie. Osoba będąca w tym nałogu podświadomie odczuwa pewne objawy, z którymi chce walczyć za pomocą medykamentów. Z czasem zmienia się tolerancja organizmu chorego na działanie substancji aktywnych, przez co stopniowo zwiększa dawki. Potrzeba przyjęcia tabletek czy kapsułek jest porównywalna do głodu alkoholowego. Lekomania jest niezwykle niebezpiecznym uzależnieniem, które nieleczone może prowadzić do wielu poważnych chorób czy nawet śmierci z przedawkowania.

Po czym poznać lekomanię?

Jest to dość trudne, bowiem osoba uzależniona zazwyczaj ukrywa swój nałóg czy tłumaczy go konkretnymi objawami – a przecież nie będziemy komukolwiek bronić wzięcia leków na jego dolegliwości, prawda? Powinno nas jednak zaniepokoić np. ciągłe zwiększanie dawki branych tabletek albo zniecierpliwienie chorego, że żaden lekarz nie chce wystawić mu kolejnej recepty na daną substancję. Niemal w każdym przypadku zmienia się także postępowanie uzależnionego – może stać się on obojętny czy odwrotnie, gwałtowny.

Czy są jakieś konkretne leki, od których można się uzależnić?

Uzależnić można się przede wszystkim od leków psychoaktywnych. Często w naszym Ośrodku mamy przypadku osób uzależnionych od środków nasennych, zawierających benzodiazepiny czy przeciwbólowych leków opioidowych. Te ostatnio zapisywane są najczęściej na różnego rodzaju bóle o dużym nasileniu.
Ważną grupą, o której warto wspomnieć są osoby, które zauważają u siebie pewne zmiany w psychice. Często obawiają się one wizyty u psychologa czy psychiatry ze względu na niepoprawną opinie społeczeństwa. Z czasem pojawiają się objawy somatyczne, które dla chorego stają się podstawą do leczenia. Ostatecznie odwiedza różnych lekarzy i dostaje inne medykamenty. Ich ilość może stwarzać niebezpieczeństwo uzależnienia.

Na czym polega terapia lekomanii?

Podstawą terapii tego rodzaju jest oczyszczenie organizmu z konkretnych substancji oraz toksyn, a także zaprzestanie stosowania medykamentów. Zaleca się między innymi leczenie w prywatnych ośrodkach terapii uzależnień, gdzie chory otrzyma kompleksową opiekę i będzie mógł uwolnić się od nałogu w przyjaznej atmosferze, a także w pełnej dyskrecji. Może również przez cały okres pobytu na opiekę psychologa, psychiatry, lekarzy, specjalistów do spraw uzależnień oraz innych osób.

Kto jest najbardziej podatny na lekomanię?

Statystyki wskazują, że najczęściej w uzależnienie to popadają kobiety w wieku od 35 do 50 lat. Oprócz tego lekomanią sią zagrożone osoby odczuwające ból czy leczące się przesz dłuższy okres.
Należy wspomnieć także o tym, że w dzisiejszych czasach koncerny farmaceutyczne prześcigają się w reklamach kolejnych medykamentów, oferują coraz wyższe dawki leków czy więcej substancji aktywnych. W rezultacie osoba odczuwająca konkretne objawy, zamiast iść do lekarza, najpierw kupuje leki.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz