Odtruwanie alkoholowe – na czym polega?

13 kwietnia, 2021

Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek. Jest to nieodłączny towarzysz spotkań, imprez a ostatnimi czasy staje się remedium na samotność. Napoje alkoholowe spożywane okazjonalnie, z umiarem, rozluźniają i wprawiają w dobry nastrój nie powodując przy tym konsekwencji zdrowotnych. Jednak zgodnie ze starym porzekadłem „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” nierzadkim zjawiskiem przedawkowywania alkoholu jest nałóg alkoholowy.
Alkoholizm, jak wszystkie uzależnienia, jest przyczyną nie tylko ciężkich chorób fizycznych, ale również psychicznych. Nadużywanie alkoholu w sposób systematyczny wyniszcza wątrobę, serce, żołądek i nerki a alkohol zaczyna przejmować kontrolę nad życiem, zaburza normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, logiczne myślenie, powoduje spłycenie emocjonalne a co za tym idzie jest częstym powodem osobistych i rodzinnych tragedii. Jeśli alkoholik nie potrafi zaprzestać spożywania alkoholu, konieczna może być pomoc specjalistów i odtruwanie alkoholowe.

Czym jest odtruwanie alkoholowe

Trzeba zaznaczyć, że samo odtruwanie alkoholowe nie jest leczeniem alkoholizmu, a jedynie jego elementem, mającym za zadanie oczyszczenie organizmu z alkoholu i pomoc pacjentowi w bezpiecznym przeprowadzeniem go przez wszystkie dolegliwości spowodowane odstawieniem używki. Aczkolwiek odtrucie alkoholowe stanowi warunek konieczny przystąpienia do dalszej terapii, gdyż zgodnie z obowiązującymi zasadami na terapeutyczne leczenie uzależnienia kwalifikują się tylko osoby całkowicie trzeźwe. Odtrucie alkoholowe to niezbędne minimum na drodze do zdrowienia.
Odtruwanie alkoholowe podejmuje się nie tylko na osobach uzależnionych od spożywania alkoholu, ale i w przypadkach, kiedy zatrucie alkoholem jest jednorazowe, gdyż ma ono na celu usunięciu z organizmu toksyn. Przy długotrwałym spożywaniu alkoholu zaburzona zostaje gospodarka wodno-elektrolitowa, poziom jonów potasu, magnezu i sodu ulega niekorzystnym zmianom. Odtruwanie alkoholowe ma na celu przywrócenie optymalnego poziomu tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu substancji, w wyniku czego złagodzone zostają fizyczne objawy zatrucia.
Istotne do podkreślenia wydaje się być rozróżnienie pomiędzy odtruciem alkoholowym a detoksykacją. O ile lekkie zatrucia alkoholowe można leczyć  w domu, to cięższe przypadki wymagają leczenia szpitalnego przy pomocy specjalistycznej detoksykacji.  Przy jednorazowym zatruciu alkoholem w większości przypadków pojawiają się nudności i wymioty, ogólne osłabienie organizmu, powodujące zaburzenia koncentracji, bóle głowy i mięśni. Objawy te dokuczają zazwyczaj tylko chwilowo, mają formę „wzmocnionego” kaca samo a odtruwanie alkoholowe trwa maksymalnie dwie doby.

Detoks pod okiem specjalisty

O wiele bardziej niebezpieczne jest nieustające zatrucie alkoholem spowodowane długotrwałym przyjmowaniem alkoholu, wymaga ono natychmiastowej hospitalizacji. Detoks jest zalecany u chorych w ostrej fazie uzależnienia, gdyż w takim stanie choroby nie da się już samemu odstawić używki. Głód alkoholowy w tej fazie jest już tak nasilony, że nie sposób mu się samemu przeciwstawić. Wskazaniami do takiego odtrucia są również: niedożywienie czy odwodnienie uzależnionego; łączenie alkoholu z innymi substancjami psychoaktywnymi; współwystępowanie innych chorób podczas uzależnienia.
O sposobie leczenia zatrucia powinien zadecydować lekarz po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki wraz z pogłębionym wywiadem środowiskowym. Wszelkie leki czy suplementy diety podawane są zazwyczaj domięśniowo lub dożylnie ze względu na to, że preparaty te są słabo wchłaniane doustnie. W trakcie całego procesu pacjent jest na bieżąco monitorowany celem sprawdzenia postępów detoksykacji. Dzięki temu cały proces jest bezpieczny dla chorego. Odtruwanie alkoholowe polega na: usunięciu szkodliwych metabolitów, przywróceniu równowagi wodno-elektrolitowej, uzupełnieniu wszelkich składników odżywczych (zwłaszcza witamin z grupy B, magnezu i potasu). W trakcie całego procesu istotne jest podawanie środków uspokajających i nasennych, gdyż pacjent może to dosyć nerwowo przezywać. Najczęściej proces detoksu trwa od 7 do 10 dni, ale oczywiście każdy organizm jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Detoks alkoholowy w domu

Jeśli zatrucie alkoholowe nie jest poważne i ma formę zwykłego kaca to najprostszym domowym sposobem odtruwania alkoholowego jest nawodnienie. Ból głowy po nadmiernym spożyciu alkoholu jest powiązany właśnie z odwodnieniem organizmu. Należy zadbać o wyregulowanie gospodarki wodnej w ciele, unikając kawy, słodzonych napojów gazowanych i energetycznych, spowalniających proces regeneracji. Do wody można dodać sok z cytryny, która bogata jest w witaminę C. Cytryna działa odkażająco i wzmacnia odporność. Warto również skusić się na dietę sokową, która wspomoże pozbycie się toksyn. Działanie takie mają seler, por i marchewka.
Ostatnimi czasy, rekordy popularności wśród odtruwania stanowi ekspresowy detoks na telefon. Można wtedy zamówić pomoc specjalisty, który przyjedzie pod wskazany adres i poda kroplówkę z glukozy i soli fizjologicznej, pomagające przywrócić homeostazę wodno-elektrolitową. Oczywiście tego typu usługa to wydatek rzędu kilkuset złotych, który z pewnością będzie sowitą nauczkę dla rekonwalescenta.
Należy pamiętać, że odtruwanie alkoholowe w warunkach domowych nie jest leczeniem alkoholizmu, a jedynie łagodzi skutki uboczne nadużycia. To działanie tylko i wyłącznie doraźne, niedocierające do źródła problemu

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz