Odtrucie poalkoholowe

6 lutego, 2017

Po długotrwałym piciu bez okresów pełnego wytrzeźwienia pierwszym krokiem do podjęcia skutecznej terapii odwykowej jest odtrucie alkoholowe, zwane również detoksykacją lub detoksem. Nagłe odstawienie alkoholu w stanie uzależnienia może powodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby chorej. Dlatego przerwanie “ciągu” powinno odbywać się pod kontrolą lekarską.

Zespół abstynencyjny

Gdy człowiek nagle przestaje pić, pojawiają się u niego objawy zespołu odstawienia, zwanego też zespołem abstynencyjnym. To naturalna reakcja obronna organizmu, przyzwyczajonego do regularnego dostarczania mu substancji o działaniu psychoaktywnym. Symptomy te są bardzo nieprzyjemne: drgawki, bezsenność, lęk, bóle mięśni, biegunki i wymioty, omamy, wahania ciśnienia, zaburzenia pracy serca. Wynikają one z tzw. głodu biochemicznego. W zespole abstynencyjnym może wystąpić także tzw. padaczka alkoholowa. Problem ten dotyczy z reguły osób, które piły duże ilości alkoholu i przez dłuższy czas, często przez kilka lat. Odtruwanie poalkoholowe pod okiem lekarza ma za zadanie zniwelować wszelkie przykre objawy odstawienia i zminimalizować ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego.

Na czym polega detoks?

Odtruwanie poalkoholowe to niełatwy czas dla pacjenta. Czas i sposób przebiegu detoksu zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od płci, wieku i kondycji zdrowotnej pacjenta. Za złą praktykę uznaje się tzw. odtruwanie ekspresowe, które może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Odtruwanie alkoholowe najlepiej przeprowadzać w profesjonalnym ośrodku odwykowym, gdzie dla osoby uzależnionej będzie ono pierwszym etapem terapii. Podczas detoksu lekarz podaje pacjentowi dożylnie, w formie kroplówki, elektrolity utracone podczas trawienia alkoholu. Należy też uzupełnić poziom nawodnienia, witamin i minerałów. W razie potrzeby podaje się też leki uspokajające, ułatwiające zasypianie i przyspieszające z organizmu toksyn. W przypadku realnego zagrożenia powikłaniami zespołu abstynencyjnego, lekarz w ośrodku odwykowym może skierować pacjenta do szpitala. Warto podkreślić, że odtrucie alkoholowe to złożony proces, który nie ogranicza się jedynie do kroplówki “na kaca”. Jak już wspomniano, detoksykacja ekspresowa jest niebezpieczna dla zdrowia. Kroplówka nie wyeliminuje całkowicie i od razu całości alkoholu nagromadzonego we krwi. Dlatego niezbędna jest kontrola lekarska, zanim pacjent przyjmie leki z grupy benzodiazepin. Ponadto sam detoks nie gwarantuje powrotu do równowagi fizycznej i psychicznej. Odzyskiwanie zdrowia może potrwać kilka, a nawet kilkanaście dni. Szybkie odtrucie nie daje pewności, że objawy zespołu abstynencyjnego nie wystąpią. Taką pewność daje tylko kompleksowy detoks pod kontrolą lekarską.

Co po odtruciu?

Profesjonalne odtrucie alkoholowe dla pacjentów przyjmowanych na terapię odwykową to dopiero pierwszy krok na długiej drodze do trzeźwości. Kolejne etapy to psychoterapia indywidualna i grupowa. Pacjenci podczas terapii oswajają się ze swoją chorobą, uczą się czerpania satysfakcji z życia bez alkoholu. Poznają też innych uzależnionych, z którymi mogą dzielić się doświadczeniami, emocjami i przeżyciami.


Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz