Odstawienie amfetaminy – objawy. Amfetamina to silna substancja psychotropowa grupy II-P, która działa pobudzająco. Jest to narkotyk, od którego bardzo łatwo się uzależnić. Jeśli wpadniemy w nałóg, chcemy sięgać po niego coraz częściej, potrzebujemy też coraz większym ilości narkotyku, aby zaspokoić głód. Objawy odstawienia amfetaminy są podobne do tych, o których mówimy w kontekście innego typu narkotyków. Na co należy się przygotować, odstawiając amfetaminę?
Objawy fizyczne odstawienia amfetaminy
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na objawy fizyczne, jakie niesie za sobą odstawienie narkotyku. Uzależnieni najczęściej uskarżają się na bardzo silne bóle głowy, które trudno zredukować za pomocą powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Mówimy nawet o migrenach, które towarzyszą uzależnionemu przez co najmniej kilka godzin, a często i kilka dni. Często pojawia się również uczucie nadmiernej senności, przy tym sam sen narkomanów jest bardzo płytki i przerywany. Ponadto, niektórzy – pomimo uczucia znużenia i senności – nie potrafią zasnąć. Do fizycznych objawów odstawienia amfetaminy zaliczyć możemy także bóle mięśni, czasami dochodzą do tego nawet zaburzenia widzenia czy omamy. W rzeczywistości każdy chory reaguje nieco inaczej, co wynika z naturalnych predyspozycji organizmu.
Jak na odstawienie amfetaminy reaguje psychika?
Uzależnienie od amfetaminy ma przede wszystkim wymiar psychiczny, zatem warto zastanowić się, jak na odstawienie narkotyku zareaguje nasza psychika? Otóż uzależnieni najczęściej odczuwają niepokój, jednak pozostałe reakcje mogą być skrajnie różne. U niektórych pojawiają się stany depresyjne, a czasami wręcz myśli samobójcze. Stają się oni małomówni i zamykają się w sobie. Czasami osoby postronne mają wrażenie, że wręcz nie ma z nimi kontaktu. Przygnębienie jest bowiem tak silne, że chory nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Tymczasem u innej grupy chorych głównymi objawami są drażliwość i agresja. Chory nie jest pobudzony, jednak reaguje agresywnie na zachowania innych, często odmawiając przy tym współpracy. Zmiany psychiczne, jakie występują u osób uzależnionych od amfetaminy, trwają nieco dłużej, niż objawy fizyczne.
Jak długo występują objawy odstawienia amfetaminy?
Objawy odstawienia amfetaminy zazwyczaj występują już po kilku godzinach abstynencji. Ich nasilenie obserwujemy mniej więcej po 2-3 dniach. Objawy mogą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu, czasami nawet kilka dni bądź tygodni. Wiele zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji chorego, a także stopnia uzależnienia. Zazwyczaj osoby, które podejmują leczenie we własnym zakresie, w krótkim czasie wracają do nałogu. Niestety, objawy odstawienia są silne, czasami niezwykle trudne do wytrzymania. Ponadto, organizm narkomana zwykle jest wycieńczony, przez co do głosu dochodzą różnego typu inne objawy, które nie są związane bezpośrednio z odstawieniem amfetaminy. Musimy mieć świadomość tego, że narkotyki pozwalają niejako maskować ból fizyczny bądź psychiczny, jednak po ich odstawieniu zaczynamy ponownie go odczuwać. Często tego typu „dolegliwości” trwają znacznie dłużej i są znacznie bardziej nasilone, niż typowe objawy odstawienia amfetaminy.
Jak leczyć uzależnienie od amfetaminy?
Leczenie uzależnienia od amfetaminy ma charakter długotrwały – często trwa nawet kilka miesięcy bądź lat. Specjaliści radzą, aby nie przeprowadzać terapii na własną rękę, bowiem może ona przynieść więcej szkody, niż pożytku. Ponadto, jest nieskuteczna, a odwlekanie wizyty w specjalistycznym ośrodku najczęściej powoduje pogłębianie się nałogu. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby rzucić nałóg, jest terapia w ośrodku zamkniętym. Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym każdy, kto chce zerwać z amfetaminą, może liczyć na profesjonalną pomoc i opiekę. Do ośrodka dobrze jest udać się jak najszybciej, tak aby całe odtrucie mogło przebiec w jak najspokojniejszych warunkach. Chory bierze udział w terapii, choć leczenie może być także wspomagane farmaceutykami. Często w czasie odtrucia podawane są choremu kroplówki, aby uzupełnić poziom elektrolitów, witamin czy minerałów. Ośrodek świadczy wysokiej jakości usługi, z których powinniśmy skorzystać, jeśli chcemy w harmonijny sposób na stałe pożegnać zgubny nałóg. W ośrodku terapię mogą podjąć pacjenci, którzy postanowili zerwać z nałogiem bądź też ci, którzy czują, że choć odstawili już amfetaminę, ich dotychczasowe leczenie przestało przynosić oczekiwane rezultaty. Pamiętajmy, że osoba uzależniona od amfetaminy potrzebuje wsparcia osób bliskich, w tym przede wszystkim rodziny, jednak z drugiej strony musi ona podjąć leczenie w profesjonalnym ośrodku. Bez tych dwóch czynników trudno mówić o wychodzeniu z choroby. Dodatkowo miejmy na uwadze, że nawet po zakończeniu leczenia ważne jest podejmowanie działań, które zapobiegną powrotom do nałogu. Wsparcie osób bliskich jest więc nieocenione, lecz w razie potrzeby warto także udać się do specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, aby zerwać ze zgubnym nałogiem.