Najgroźniejsze narkotyki

26 listopada, 2019

Każdy narkotyk może uzależnić i przyczynić się do powstania ogromnych szkód zarówno w życiu, jak i organizmie osoby uzależnionej. Istnieją jednak substancje, które znacznie szybciej i silniej uzależniają i stanowią realne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Mowa o tzw. narkotykach twardych.

Trudno sklasyfikować wszystkie narkotyki pod kątem szkodliwości, ponieważ co jakiś czas w różnych zakątkach świata pojawiają się nowe, nielegalne substancje. Aktualnie do najgroźniejszych narkotyków zaliczamy:

 • Heroinę – przyjmowana jest najczęściej dożylnie za pomocą igieł i strzykawek (częstym zjawiskiem jest wielokrotne używanie tej samej igły przez kilka osób, stąd tak duże ryzyko wśród heroinistów zakażeniem wirusem HIV, WZW C i nie tylko). Może być również przyjmowana donosowo. Silnie uzależnia, ponieważ działa na zwiększenie produkcji hormonu szczęścia, czyli dopaminy. Zwiększa też tolerancję na ból, poczucie spokoju, zmniejsza uczucie głodu. Ostre zatrucie heroiną często prowadzi do zgonu.
 • Flakkę – to tani narkotyk, który całkiem niedawno pojawił się w USA i zdążył już dotrzeć do Polski. Flakka nazywana jest „narkotykiem zombie”, ponieważ jej zażycie wyzwala nienaturalną siłę, agresję i brak samokontroli. Jej zażycie powoduje niebywałe pobudzenie psychoruchowe, co często objawia się irracjonalnymi zachowaniami. Z czasem organizm potrzebuje coraz większych dawek dla osiągnięcia tego samego efektu, co zwiększa ryzyko przedawkowania. Flakka powoduje też wielonarządowe uszkodzenia.
 • Amfetaminę – najczęściej zażywana jest wziewnie bądź dożylnie. Zdarza się również, że jest dodawana do drinków. Powoduje silne uzależnienie psychicznie, ponieważ stymuluje centralny układ nerwowy. Hamuje apetyt, zwiększa ciśnienie oraz skłonność do agresji, wyniszcza organizm m.in. poprzez osłabienie serca. Jej przedawkowanie może powodować udar mózgu, paraliż mięśni oddechowych, mikrowylewy oraz śmierć.
 • Kokainę – silnie pobudza, niweluje uczucie zmęczenia oraz bólu. Narkotyk ten likwiduje również lęk społeczny, dodaje pewności siebie, zwiększa sprawność fizyczną oraz intelektualną, a także powoduje zadowolenie, a nawet stan euforii. Efekty te nie utrzymują się długo, dlatego dla podtrzymania tego stanu osoby uzależnione sięgają po kokainę nawet kilka razy w ciągu godziny. Długotrwałe zażywanie kokainy prowadzi do utraty masy ciała, pojawienia się stanów depresyjnych, a nawet psychozy oraz upośledzenia czynności serca i wątroby.
 • Skopolaminę – wywołuje halucynacje, a także utrudnia kontakt z osobą, która ją zażyła. Skopolamina nazywana jest również „oddechem diabła”, ponieważ wykorzystywana bywa przez przestępców – dmuchają ją w twarz ofierze, która w ciągu max. kilku minut traci nad sobą kontrolę i staje się dla nich idealną ofiarą rabunku bądź gwałtu. Nawet małe dawki tej substancji wywołują halucynacje, mogą też doprowadzić do śmierci.
 • Fentanyl – jest to wyjątkowo silny środek anestezjologiczny. Nie tylko niweluje ból, ale też wywołuje halucynacje wzrokowe, odcina od rzeczywistości, przyczynia się do zaniku lęku. Szacuje się, że jest aż 50 razy mocniejszy od heroiny. Jego dawki mierzone są w mikrogramach, ponieważ nawet mała ilość może być zabójcza – nawet podczas kontaktu skórnego! Aktualnie uznawany jest za najgroźniejszy narkotyk na świecie, a jego działanie jest niemal natychmiastowe. Na czarnym rynku sprzedawany jest jako substytut heroiny, można również kupić w aptece (oczywiście na receptę) leki zawierające w swoim składzie fentanyl. Substancja ta znajduje się również w wielu dopalaczach.
 • Metamfetaminę – to pochodna amfetaminy, która mocno pobudza, wywołuje agresję, słuchowe i wzrokowe omamy, stany skrajnej irytacji, psychozy oraz specyficzne uczucie „robaków pod skórą”. Zażywanie metamfetaminy nie pozostaje też bez wpływu na wygląd – cera staje się szara, powstają krosty i owrzodzenia, widocznemu pogorszeniu ulega też stan zębów. Skutkiem tego uzależnienia są skoki ciśnienia, nieodwracalne uszkodzenie komórek nerwowych, zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, a także udar mózgu.
 • Barbituriany – są to środki nasenne, które można kupić w aptece na receptę. Ich stosowanie bez jakichkolwiek wskazań medycznych oraz w większych dawkach może doprowadzić do silnego uzależnienia. Barbituriany oddziałują na układ nerwowy, a ich nadużywanie prowadzi do halucynacji, psychoz, stanów depresyjnych. Ich nagłe odstawienie może doprowadzić nawet do śmierci.
 • Sisę – jest pochodną metamfetaminy, ale nazywana jest „kokainą dla ubogich”. To bardzo tani narkotyk o niejednorodnym, niebezpiecznym składzie – co wynika z tego, że jest „narkotykiem ulicy”, produkowanym w domowych warunkach. Wykryto w niej między innymi olej samochodowy czy też kwas z akumulatorów. Zażywanie tej substancji niszczy narządy wewnętrzne.
 • Krokodil – swoją potoczną nazwę narkotyk ten (dezomorfina) zawdzięcza swoim skutkom ubocznym. Powoduje bowiem powstanie przerażających zmian skórnych przypominających skórę krokodyla. W rzeczywistości zmiany te są gnijącą skórą. Trucizny zawarte w tym narkotyku powodują oddzielanie skóry od kości i rozkładu ciała za życia jak u nieboszczyka. Jest to jeden z najbardziej śmiercionośnych narkotyków na świecie. Osoby uzależnione sięgają po niego, ponieważ jest silniejszy od heroiny i wykazuje silne działanie przeciwbólowe oraz uspokajające.

Mogłoby się wydawać, że narkotyki miękkie nie są tak niebezpieczne. Jednak według klasyfikacji ONZ do najgroźniejszych narkotyków należą również:

 • Marihuana – są to konopie indyjskie z substancją psychoaktywną. Narkotyk ten może mieć różną formę, a także różne działanie – od pobudzającego, halucynogennego po uspokajające.
 • LSD – wywołuje omamy, może też powodować psychozy. Długotrwałe zażywanie LSD powoduje poważne uszkodzenia mózgu.
 • Ecstasy – stymuluje układ nerwowy, wyostrza wzrok i słuch. Ze względu na swoje działanie ecstasy często towarzyszy imprezom i festiwalom muzycznym. Wywołuje stany psychodeliczne, może też zwiększać temperaturę ciała oraz podwyższać ciśnienie.

Jak widać, narkotyki potrafią być niesamowicie podstępne. Należy również pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na substancje psychoaktywne. Dlatego należy się wystrzegać każdego rodzaju narkotyków.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691+48 519 087 892

Napisz do nas

biuro@awes.pl

Zadzwoń teraz