Na czym polega odtrucie alkoholowe?

29 stycznia, 2020

Zawarte w alkoholu substancje nie tylko szybko uzależniają, ale przyczyniają się także do zatrucia organizmu. W niepozornej butelce, którą przechylamy chcąc napełnić kolejny kieliszek, mieści się cały szereg toksyn, których wpływ nie jest obojętny na zdrowie. W związku z tym, jeszcze przed rozpoczęciem terapii odwykowej, każdy uzależniony powinien przejść przez odtrucie alkoholowe. Proces przebiega za każdym razem inaczej – wiele zależy bowiem od tego, kim jest osoba uzależniona, jak długo zmaga się z problemem oraz w jaki sposób organizm reaguje na odstawienie przysłowiowego kieliszka. Z tego względu istotne jest, aby podczas odtrucia pozostawać pod kontrolą lekarza.

Czy detoks leczy alkoholizm?

Na wstępie należy zaznaczyć, że odtrucie alkoholowe nie jest formą leczenia alkoholizmu. Stanowi jednak jego istotny element, który ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, a następnie przygotowanie go do dalszej terapii. Zniszczone organy wewnętrzne potrzebują czasu, aby się zregenerować, konieczne może okazać się także podjęcie leczenia ukierunkowanego na zminimalizowanie skutków odstawienia.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkohole (in. detoks), ma na celu przerwanie ciągu i wyeliminowanie z organizmu szkodliwych substancji – oczyszczenie z toksyn pochodzących z alkoholu etylowego, a tym samym przywrócenie prawidłowej gospodarki wodnej oraz uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów. Detoks przygotowuje organizm do dalszych zmagań z uzależnieniem, niwelując skutki nadmiernego spożywania alkoholu. W procesie tym istotne jest nie tylko właściwe nawadnianie organizmu oraz podawanie mieszanek witaminowych, ale także niwelowanie bólu będącego skutkiem odstawienia. W tym celu podawane są również środki przeciwbólowe oraz uspokajające. Istotną rolę odgrywa również zbilansowana dieta oraz odpoczynek.
Według procedur ustalonych przez NFZ, detoks trwa od 7 do 10 dni. Należy jednak pamiętać, że czas ten zależny jest od indywidualnych cech uzależnionej osoby. W tym czasie organizm stopniowo dochodzi do siebie, regenerując się, ale jednocześnie zmagając się z nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Czy stopniowe odtruwanie organizmu jest konieczne?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że drastyczna zmiana – a zatem zaprzestanie picia z dnia na dzień – może mieć bardzo niekorzystne skutki dla zdrowia. Organizm, po wielu dniach przyjmowania substancji uzależniającej, może reagować dość nieoczekiwanie, domagając się porcji alkoholu, do której jest przyzwyczajony. O ile więc detoks trwa do dwóch tygodni, o tyle dochodzenie do stanu zdrowia może trwać znacznie dłużej – nawet kilka miesięcy. Nagłe odstawienie kieliszka przyczynia się go gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia i pojawienia objawów zniechęcających do kolejnych, tak ważnych zmian. Dlatego istotne jest, aby podczas odtruwania organizmu nie radzić sobie z problemem samodzielnie, tylko skorzystać ze wsparcia specjalistów w ośrodku odwykowym.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz