Stan, w którym chory przyjmuje zbyt dużo leków w niewielkich przerwach czasowych nazywa się lekomanią. Uzależnienie ma miejsce głównie z powodu środków z grupy benzodiazepin lub opioidów, które wykazują działanie uspokajające, przeciwlękowe lub przeciwbólowe. Substancje zażywane są w celu rozluźnienia mięśni; ułatwiają zasypianie, a w niektórych przypadkach wprowadzają w stan odprężenia czy nawet otępienia.
Przyjmowanie leków w nadmiarze przyczynia się do poważnych zmian, a do tego silnie uzależnia. Znane są jednak także przypadki uzależnienia od dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, a nawet pozornie niegroźnych suplementów diety. Sytuacje tego typu należy traktować podobnie jak uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki, dopalacze czy alkohol. W jaki sposób objawia się lekomania? Jak rozpoznać pierwsze symptomy?
Uzależnienie od leków – równie często spotykane
Wbrew pozorom nadmierne przyjmowanie tabletek o działaniu przeciwbólowym czy uspokajającym nie należy do rzadkości: częstotliwość jest porównywalna z tą towarzyszącą narkomanii lub alkoholizmowi. Chorzy, pod pretekstem pozbycia się bólu lub lęku, sięgają po przepisane środki w nadmiarze, doprowadzając w ten sposób do poważnych zaburzeń i nieodwracalnych zmian w organizmie. Przyjmowanie każdego wyrobu medycznego obarczone jest przeciwwskazaniami: nieprzestrzeganie tych reguł może przyczynić się nie tylko do silnego uzależnienia, ale także poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Objawy lekomanii: jak je rozpoznać?
W jaki sposób rozpoznać, że osoba chora jest uzależniona od przyjmowanych leków? Wykrycie problemu jest niestety dość trudne nie tylko dla bliskich, ale także samych lekarzy: osoba przyjmująca zbyt dużą dawkę leków najczęściej się do tego nie przyznaje. Można zauważyć jednak pewne symptomy zmian, do których należą m.in.
- większe dawkowanie leków bez konsultacji z lekarzem,
- widoczne braki w zapasach leków,
- zmiany w zachowaniu chorego (apatia i otępienie lub rozdrażnienie oraz agresja),
- problemy z poruszaniem się, mową oraz wykonywaniem prostych czynności,
- nasilanie się problemów, z którymi zmaga się chory (zaburzeń lękowych, depresji, bólu w wybranych partiach ciała itp.),
- większa częstotliwość wizyt u różnych lekarzy w celu zdobycia recepty.
Lekoman przejawia również skutki odstawienia w przypadku, gdy nie ma dostępu do przepisanych środków. Mowa tu przede wszystkim o pogorszeniu samopoczucia, drżeniu rąk, problemach z zasypianiem, zawrotach głowy i podobnych symptomach abstynencyjnych. W niektórych przypadkach, dla zwiększenia oddziaływania substancji na organizm, chory może sięgać po inne używki i łączyć je z lekami, co doprowadza do jeszcze silniejszego uzależnienia.
Nałóg czy przyzwyczajenie?
Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje uzależnienia od leków. W przypadku, gdy środek silnie oddziałuje na psychikę chorego, mówi się o nałogu. Istnieją jednak sytuacje, w których sięga się po wybrane substancje z przyzwyczajenia. Gdy dochodzi do osłabienia lub podtrucia organizmu, należy mówić o toksykomanii.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691