Uzależnienie od dopalaczy niesie za sobą poważne konsekwencje porównywalne z tymi, które towarzyszą uzależnieniu od narkotyków. Nierzadko przebiega ono jednak znacznie gwałtowniej – rodzajów substancji jest tak wiele, że nie sposób przewidzieć ich wpływu na organizm. Brak informacji o środkach chemicznych użytych do produkcji używek również utrudnia wstępne rozpoznanie. Właśnie z tego względu konsekwencje brania są nieprzewidywalne, a skutki zażywania nie w pełni zbadane.
Uzależnienie od dopalaczy – silne i nieprzewidywalne
Niestety, dopalacze należą do używek, po które młodzież sięga najczęściej. Z problemem tym zmagają się nie tylko ludzie młodzi, ale także bezsilni rodzice. To substancje chemiczne, które uzależniają niemal natychmiast, a reakcje organizmu są nieprzewidywalne.
Trudno przewidzieć bezpośredni wpływ substancji chemicznych zawartych w dopalaczach na nasz organizm. Skutki ich przyjmowania są bardzo poważne. Nieodwracalnemu zniszczeniu ulega tak naprawdę każdy organ. Nawet niewielka dawka substancji może doprowadzić do śpiączki lub śmierci. Konsekwencje przyjmowania środków odurzających są niebezpieczne. Mimo to młodzi ludzie często sięgają po nie wiedzeni ciekawością, chcąc zaimponować grupie znajomych lub nie mogąc poradzić sobie ze swoimi problemami.
Skutki zażywania dopalaczy
Mimo nieprzewidywalnego wpływu środków odurzających na organizm można wymienić najczęściej towarzyszące temu objawy, które ułatwiają postawienie wstępnej diagnozy, a zarazem umożliwiają udzielenie pierwszej pomocy. Do skutków ubocznych przyjmowania dopalaczy możemy zaliczyć:
• silne nudności i wymioty
• zawroty głowy
• problemy z oddychaniem
• ból w klatce piersiowej
• drgawki
• bóle głowy
• zaburzenia widzenia
• nadmierną potliwość
• podwyższoną temperaturę ciała
• zmiany skórne (pojawienie cię ciemnych plam)
• biegunki
• nagłe ustanie akcji serca
Objawom fizycznym towarzyszy trudne do przewidzenia zachowanie. Po przyjęciu substancji chemicznych dochodzi do nieuzasadnionej agresji lub wręcz przeciwnie – nagłego osłabienia, które może skutkować omdleniem, a w skrajnych przypadkach nawet śpiączką. Uzależnionym towarzyszą stany lękowe, problemy ze snem, nadpobudliwość, nadmierne zmęczenie. Atak paniki lub szału to również częsty objaw towarzyszący działaniu dopalaczy. Wszelkich doniesień na ten temat nie należy lekceważyć – znanych jest kilkadziesiąt przypadków śmiertelnego zatrucia.
Konsekwencje przyjmowania środków odurzających
Długotrwałe przyjmowanie dopalaczy doprowadza do poważnych, nieodwracalnych zmian w organizmie – substancje chemiczne zawarte w nawet niewielkiej porcji narkotyku niszczą organy wewnętrzne, upośledzają funkcjonowanie mózgu, zatruwają organizm i silnie uzależniają. Zachowanie organizmu jest jednak trudne do przewidzenia. Wiele zależy od tego, jak wrażliwy jest organizm i w jaki sposób zareaguje na podanie nieznanych substancji chemicznych.
Uzależnienie od dopalaczy przypomina uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych, jest jednak o wiele gwałtowniejsze. Konsekwencje ich przyjmowania można zamknąć jedynie w ogólnych ramach, badania na ten temat wciąż są jednak niepełne.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691