Kiedy możemy mówić o lekomanii

20 maja, 2019

Możemy je spotkać nie tylko w aptece, ale praktycznie w każdym sklepie, gdzie zaopatrujemy się w produkty codziennego użytku. Niektóre z nich są ogólnodostępne i mogą je kupić osoby w każdym wieku. Leki zostały stworzone po to, aby pomagać człowiekowi w radzeniu sobie z wieloma objawami czy schorzeniami.

Istnieją jednak przypadki, w których mogą stać się trucizną, powoli wyniszczającą sferę psychiczną i fizyczną człowieka. Mowa tutaj o niebezpiecznym uzależnieniu, jakim jest lekomania. W ostatnich czasach stała się ona swoistą plagą współczesnego człowieka.

Większość osób, biorących udział w leczeniu lekomanii przyznaje, że były one pewne, że przyjmowane leki były brane wyłącznie w celu wyleczenia konkretnych chorób czy ograniczenia bólu i innych objawów. Trudno było im wskazać moment, kiedy zwykłe leczenie stało się nałogiem.

To prawda – trudno jest jasno określić, kiedy można mówić o lekomanii. Istnieje jednak grupa objawów, które mogą wskazywać na uzależnienie. Jeśli zauważyłeś te objawy u siebie, powinieneś zgłosić się do specjalisty. W przypadku, kiedy dostrzeżesz je u bliskiej osoby, porozmawiaj z nią i spróbuj przekonać do konsultacji z lekarzem.

Objawami lekomanii są najczęściej:

  • ciągłe zwiększanie dawki przyjmowanych leków – jest to spowodowane zwiększaniem tolerancji organizmu na stałe przyjmowanie tej samej substancji; lekoman z czasem zauważa, że przyjmowany lek nie daje rezultatów, dlatego też zwiększa dawkę, aby zapewnić takie samo działanie; jest to objaw bardzo niebezpieczny – może bowiem prowadzić do zatrucia organizmu;
  • uporczywe myśli, dotyczące przyjmowania leków – uzależniony wręcz obsesyjnie dąży do okazji, aby zażyć tabletki; dzieje się to nawet wtedy, kiedy dana choroba zostanie wyleczona – leki dalej są zażywane mimo zakończenia terapii; jeśli mowa tu o medykamentach na receptę, lekoman dalej chodzi do lekarza po receptę; w razie odmowy stara się trafić do  innego specjalisty;
  • ukrywanie swojego uzależnienie; pojawia się w wielu przypadkach – chory często trzyma leki schowane zawsze przy sobie, aby nie pokazywać ich innym, ale jednocześnie mieć do nich dostęp;
  • objawy odstawienne w przypadku przerwania stosowania leków – w zależności od stopnia uzależnienia symptomy te są różne; w początkowym najczęściej obejmują lęk i niepokój; w bardziej zaawansowanych stadiach dochodzą również objawy fizyczne, takie jak chociażby bóle głowy, biegunka, drżenie mięśni czy nudności.

W przypadku lekomanii bardzo ważne jest szybkie podjęcie działań związanych z terapią – zwlekanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przedawkowane leki atakują najczęściej nerki, żołądek, wątrobę, jak również układ nerwowy. W skrajnych przypadkach mogą także powodować śpiączkę, a nawet śmierć.

Terapia lekomanii, jak zresztą każdego innego nałogu jest bardzo trudnym i długotrwałym procesem. Warto jednak podjąć ten wysiłek w ośrodku terapii uzależnień, aby zadbać o swoje życie i zdrowie, a także uwolnić się od zniewolenia przyjmowania leków. Placówki tego typu standardowo zapewniają pełną dyskrecję oraz turnusy terapeutyczne z odpowiednio dobranym leczeniem.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz