Jakie są objawy zażywania dopalaczy

4 lipca, 2019

Nie od dziś wiadomo, że to, co zakazane kusi młodych ludzi najbardziej. Tak jest chociażby z dopalaczami. Jeszcze do niedawna można było je legalnie nabyć w sklepach, jako „produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia”. Od sierpnia 2018 roku prawo zalicza dopalacze do nielegalnych substancji psychoaktywnych, a ich posiadanie, wytwarzanie oraz sprzedaż jest przestępstwem.

Nie zmienia to faktu, że młodzi ludzie zawsze znajdują sposoby na zdobycie nielegalnych substancji. Jednym pomagają one lepiej się bawić na imprezach, innym ułatwiają naukę przed trudnymi egzaminami. Niestety młodzież zwykle nie zdaje sobie sprawy, jak opłakane mogą być skutki przyjmowania dopalaczy. W rzeczywistości bowiem substancje te mają negatywny wpływ właściwie na każdy narząd, a w efekcie zagrażają zdrowiu i życiu danej osoby.

Dlatego też dobrze jest poznać najczęstsze objawy zażywania dopalaczy, aby w razie potrzeby dostrzec je u bliskich i zareagować. W zależności od poziomu zaawansowania uzależnienia od dopalaczy można wyróżnić objawy w trakcie ich brania, a także te, które wskazują już na zatrucie. Pamiętaj, że ten drugi stan jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia, dlatego należy wtedy podejmować zdecydowane kroki.

Objawy zażywania dopalaczy

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, dopalacze wyraźnie wpływają na układ nerwowy i postrzegania otoczenia. Reakcja organizmu może być trudna do przewidzenia. Osoba pod wpływem tego typu substancji może być zarówno niezdrowo pobudzona, pełna energii i chętna do podejmowania aktywności, jak i bardzo spowolniona, otępiała i niezdolna do poprawnej komunikacji z otoczeniem.

Zażyciu często towarzyszy również poczucie euforii. Jest ono widocznie szczególnie wyraźnie u osób ze spokojną naturą. Euforia ta może z czasem przechodzić także w zachowania agresywne.

Jednym z objawów zażycia dopalaczy są również halucynacje. Pamiętaj, że stan ten może być niezwykle niebezpieczny – osoba taka jest praktycznie zdolna do wszystkiego, nie potrafi ocenić ryzyka czy myśleć logicznie. W takich wypadkach nie zostawiaj takiej osoby samej.

Objawy zatrucia dopalaczami

Ze względu na to, że dopalacze mogą atakować właściwie wszystkie narządy, trudno jest jednoznacznie i w kilku słowach wypisać objawy zatrucia substancjami psychoaktywnymi. Ich rodzaj oraz natężenie zależne jest od typu substancji, jej mocy oraz przyjętej ilości. Największe spustoszenie dopalacze mogą uczynić, jeśli przyjmowane są razem z alkoholem, narkotykami czy lekami.

Jednymi z najłagodniejszych objawów zatrucia dopalaczami są bóle i zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej, bezsenność, zaburzenia koncentracji czy napady lękowe.

W przypadku cięższych zatruć objawy są znacznie ostrzejsze – zaobserwować można chociażby stany agresji, neurotyczne zachowania, śpiączkę, niewydolność nerek czy wątroby. W skrajnych przypadkach może nastąpić także udar mózgu czy zawał serca.

Pamiętaj! Jeśli zauważysz dziwną zmianę zachowania u swojego dziecka czy znajomego, nie bój się porozmawiać z nim szczerze. Być może pozwoli to pomóc osobie, która zażywała dopalacze wyjść z nałogu. Jeśli natomiast zauważysz niektóre z powyższych objawów, nie zwlekaj z udzieleniem pomocy i wezwaniem pogotowia!


Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz