Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?

21 stycznia, 2020

Możliwość zdobycia dużych pieniędzy przy niemal zerowym wysiłku jest kuszącą perspektywą. Zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdopodobieństwo wygranej jest niskie. Istnieją jednak osoby, które w grze widzą coś więcej niż sposób na zarobienie gotówki. To możliwość nie tylko szybkiego wzbogacenia się, ale także ucieczki od problemów dnia codziennego, poczucia wyższości nad innymi, pozbycia się kompleksów oraz oddania swojego losu w ręce przypadku.

Problem uzależnienia od hazardu może dotknąć każdego, choć istnieje grupa osób, które są znacznie bardziej podatne na pokusy związane z wygrywaniem. Jakie są objawy uzależnienia i kiedy należy pomyśleć o leczeniu? Czy w rodzinie jest ktoś, kto nieco za bardzo bierze sobie do serca przegraną w karty lub znika na całe dnie, aby spędzić czas w kasynie? A może sam zauważasz u siebie pierwsze symptomy, które wskazują, że gra jest ważniejsza niż inne aspekty, jak rodzina, praca czy hobby?

Kiedy można mówić o uzależnieniu?

Zainteresowanie hazardem nie jest groźne, dopóki nie zaczyna przekładać się na inne strefy życia. Specjaliści wskazują cztery odmiany hazardu. Rekreacyjna, najmniej groźna, stanowi jedynie rozrywkę, która nie niesie za sobą skutków szkodliwych dla zdrowia, portfela czy kontaktów z innymi. W przypadku ryzykownej gry, kiedy angażowanie w rywalizację jest większe, warto zastanowić się, czy nie jest to droga wiodąca do uzależnienia. Na tym etapie gracz jest jeszcze w stanie zniwelować skutki niefortunnych decyzji, co przestaje być możliwe w przypadku hazardu zwanego problemowym. Wówczas skutki przegranej są poważniejsze, doprowadzając do zaciągania długów i niewypłacalności. Ostatnia odmiana – patologiczna – to moment, w którym mamy do czynienia z uzależnieniem. Konsekwencje gry są na tyle poważne, że konieczne jest podjęcie specjalistycznego leczenia.

Jak wyglądają objawy uzależnienia?

U osoby uzależnionej od hazardu można zauważyć pewnie zmiany, które (podobnie jak w przypadku innych używek), mają coraz większy wpływ na życie prywatne i zawodowe.

Osoba, dla której gry hazardowe stają się ważniejsze niż praca, rodzina i samorozwój, zaczyna odcinać się od innych, skupiając swoje myśli wyłącznie na grze. Mniej czasu spędza na dotychczasowych czynnościach organizując dzień tak, aby zawsze znaleźć chwilę na grę. Chwila ta stopniowo przemienia się w godziny – w pewnym momencie okazuje się, że hazard pochłania większą część dnia i nocy. Gra w kasynie lub przy automacie przeobraża się w ucieczkę od realnych problemów, wśród których znajduje się m.in. przegrana sporej ilości pieniędzy. Osoba uzależniona od hazardu będzie chciała się odegrać, mając nadzieję, że tym razem szczęście jej nie opuści. Bardzo łatwo wpada wówczas w spiralę zadłużenia. Rosnące długi nie zniechęcają gracza, a wręcz przeciwnie – napędzają go do dalszych działań.

Do uzależnienia od hazardu dochodzą objawy psychofizyczne: bezsenność, przemęczenie, rozdrażnienie, ogólne osłabienie organizmu, nadmierna agresja, a także bóle głowy oraz problemy z odżywianiem. Potrzeba grania, niepohamowanie w podejmowaniu decyzji o grze i brak kontroli nad wydatkami mogą wprowadzić w kolejne uzależnienie, skutkować depresją, a nawet przyczynić się do pojawienia myśli o samobójstwie. Izolacja, rosnące długi i pogłębiające się rozgoryczenie nie okazują się w tym przypadku pomocne. Podjęcie decyzji o leczeniu okazuje się wówczas koniecznością.


Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz