Jak wygląda odwyk w narkomanii

11 grudnia, 2019

Tak, jak w przypadku jakiegokolwiek innego uzależnienia, fundamentalną kwestią jest podjęcie decyzji o leczeniu. To właśnie ona otwiera drogę do zatrzymania choroby jaką jest uzależnienie i spokój – zarówno dla głównego zainteresowanego, jak i osób z otoczenia. Wiele osób, stojących przed tą decyzją w ramach uzależnienia narkotykowego obawia się tego, jak będzie wyglądać sam odwyk.

Jest to dość długotrwały proces, mający na celu zarówno oczyszczenie organizmu z toksyn zawartych w narkotykach, jak i psychoterapię w celu nowego przystosowania się do rzeczywistości. Odwyk narkotykowy zawsze zaczyna się od konsultacji lekarskiej oraz diagnozy w celu zbadania stopnia uzależnienia oraz ustalenia konkretnego planu terapii. Najczęściej pierwszym etapem jest detox – czyli oczyszczenie organizmu z toksyn.

Każdy nałóg, również ten narkotykowy powoduje stopniowy wzrost tolerancji na konkretną substancję, przez co uzależniony czuję potrzebę przyjmowania coraz to większych dawek danego środka aby osiągnąć pożądany efekt. Detox pozwala na usunięcie z organizmu toksyn. To z kolei sprawia, że organizm powraca do względnej stabilizacji.

Leczony bowiem doświadcza zespołu abstynencyjnego, który może objawiać się między innymi drażliwością, niepokojem, dreszczami, drżeniem kończyn, bólami całego ciała, skurczami mięśniowymi, nadmierną potliwością czy nudnościami.

Oczywiście w przypadku odwyku w ośrodku terapii uzależnień leczony jest pod stałą opieką lekarską, aby jak najbardziej ograniczyć negatywne objawy odstawienne.

Na każdym etapie odwyku leczony może liczyć na profesjonalną opiekę, nie tylko lekarską, ale przede wszystkim psychoterapeutyczną. Szczególnie po przeprowadzeniu detoksu przychodzi moment na ograniczenie oddziaływania przymusu przyjmowania danej substancji na psychikę pacjenta. Współpraca specjalisty terapii uzależnień i pacjenta pozwolą na wyzwolenie się z uzależnienia, w zależności od samozaparcia i zaangażowania głównego zainteresowanego.

Co ważne – o ile detoks fizyczny trwa określony okres, liczony dniami czy tygodniami, o tyle w przypadku psychoterapii spotkania ze specjalistą często trwają kilka miesięcy czy nawet lat. Terapeuta wspiera nie tylko w zakresie radzenia sobie z nałogiem przez pierwszy okres. Pomaga także, aby dana osoba nie wróciła do zażywania narkotyków.

W naszym Ośrodku już od wielu lat prowadzimy terapię uzależnień, w tym również narkomanii, korzystając z własnej placówki, w której na co dzień pracuje zespół sprawdzonych lekarzy i terapeutów. Wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad podjęciem terapii zachęcamy do podjęcia tej niezwykle ważnej decyzji oraz przyjazdu do nas, aby zawalczyć o swoją wolność i swoje życie!
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz