Jak rozpoznać uzależnienie u swojego dziecka?

5 maja, 2021

Uzależnienie dziecka to dla rodzica problem, z którym nigdy nie chciałby się zmagać. Rodzice dość często stosują metody, które mają na celu wyparcie istnienia tego problemu, jednakże jest to mylne działanie. Uzależnienie może dotknąć każdego, nawet dziecko – warto więc mieć świadomość, czym się charakteryzuje. Jak rozpoznać uzależnienia u swojego dziecka? Sprawdź sam!


Uzależnienia u dzieci


Stan zaburzenia psychicznego, jakim jest uzależnienie, kojarzy się najczęściej z patologicznymi sytuacjami, lub schorzeniem, które dotyka starszych. Nie ma bardziej mylnego stwierdzenia, niż właśnie to, bowiem uzależnione mogą być także dzieci. Coraz częściej można spotkać w poradni psychologicznej dziecko, borykające się z
problemem, jakim jest uzależnienie. Wpływ ma na to ogrom rzeczy, takich jak środowisko, sytuacja w domu, czy też w szkole. Niezwykle ważną kwestią dla każdego rodzica, powinna być obserwacja własnego dziecka, aby pomóc mu w przypadku możliwych problemów.


Rodzaje uzależnień u dzieci

Najczęściej przyjmowanym założeniem odnośnie uzależnień, jest to, że dotyczy ono alkoholu, nikotyny, czy też substancji psychoaktywnych. Jest to nieodpowiednie myślenie, ponieważ można uzależnić się od wszystkiego. Coraz częściej można usłyszeć o uzależnieniach behawioralnych, które dotyczą innych sfer, niż zażywania niedozwolonych
substancji.


Czym są uzależnienia behawioralne u dzieci?

Zaburzenie, jakim jest uzależnienie behawioralne, jest określane jako niemożliwość zaprzestania wykonywania czynności. Choć uzależnienie behawioralne także nie ma wieku, to najczęściej zapadają na nie dzieci i nastolatkowie. Do uzależnień behawioralnych, które występują u dzieci i młodych dorosłych, zalicza się:
● uzależnienie od internetu;
● uzależnienie od używania telefonu komórkowego;
● uzależnienie od gier komputerowych;
● uzależnienie od pornografii;
● uzależnienie od hazardu.

Jak rozpoznać uzależnienia u swojego dziecka?
Aby dostrzec możliwy problem, jakim jest uzależnienie, u swojego dziecka, należy go bacznie obserwować i zwracać uwagę na początkowe objawy. Świadczyć one mogą o rozwoju problemu lub tkwieniu w nim od jakiegoś czasu. Świadomość, jak zachowuje się dziecko i jakie wykazuje reakcje na różnego typu zdarzenia, powinna być podstawowym czynnikiem, umożliwiającym ocenę jego stanu zdrowia psychicznego.
Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków u swojego dziecka?
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko zażywa narkotyki, konieczna jest jego obserwacja, aby móc określić zmiany, jakie zaszły w jego zachowaniu. Objawy, które mogą świadczyć, że Twoje dziecko ma problem z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, to:
● huśtawki nastrojów;
● skłonność do porzucenia zainteresowań;
● izolacja od rówieśników, jak i domowników;
● zwiększony apetyt lub jego brak;
● bunt;
● kłamstwa;
● kradzieże;
● trudności z koncentracją;
● problemy z nauką;
● agresja
Zwrócić uwagę powinny także symptomy występujące na podłożu fizjologicznym, takie jak:
● przekrwione oczy;
● nagły spadek masy;
● ciągły katar;
● niewyraźna mowa;
● ślady po ukłuciach.
To tylko kilka czynników, które mogą świadczyć o tym, iż Twoje dziecko ma problem z zażywaniem narkotyków.


Jak rozpoznać u swojego dziecka uzależnienie od komputera lub
internetu?


Aby mieć pewność, że Twoje dziecko nie ma problemu z uzależnieniem, warto zapobiegać zawczasu i bacznie go obserwować na co dzień. Jeśli podejrzewasz zaburzenie, jakim jest uzależnienie od internetu, warto spróbować ograniczyć jego użycie, aby móc zobaczyć, jak na ten pomysł zareaguje dziecko. Jeśli jest uzależnione, może wystąpić u niego zespół odstawienia, które swoje objawy ma także na podłożu psychicznym. Zalicza się do niego ogólne rozdrażnienie, a także nieumiejętność poradzenia sobie z brakiem dostępu do internetu. Rozmowa powinna być pierwszym krokiem, który zrobi rodzic, aby poinformować dziecko o swoich obawach. Pomaga to także zrozumieć istotę problemu i jest niezwykle pomocne w ustalaniu przyczyny uzależnienia. W przypadku uzależnień u dzieci, warto mieć na uwadze fakt, że mogą one nie zdawać sobie sprawy, jak niebezpieczne może być w skutkach uzależnienie. Oprócz rozmowy, która jest podstawą ku lepszemu życiu, warto udać się z dzieckiem do specjalisty. Istnieją ośrodki, w których podejmowana jest walka z uzależnieniem także u dzieci.

Dbanie o własne dziecko powinno być priorytetem każdego rodzica. Baczna obserwacja malucha to także możliwość dostrzeżenia jakiegokolwiek problemu, z którym się zmaga. Jak rozpoznać uzależnienia u swojego dziecka? Przede wszystkim nie należy go odtrącać i pozostawiać samemu sobie. Warto także stale go obserwować, aby móc dostrzec objawy uzależnień odpowiednio wcześnie. Równie istotny jest stały kontakt ze specjalistą, w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów. Choć uzależnienie może dotknąć każdego, szczególnie narażone są na nie dzieci, które uczą się odkrywać świat, własne emocje i potrzeby. Rodzice powinni być dla nich wsparciem, na które zawsze mogą liczyć, dlatego tak ważne jest dbanie o relację rodzic-dziecko. Pozwala to na dostrzeżenie ewentualnych zaburzeń i odpowiednią reakcję, aby się ich skutecznie pozbyć

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz