Jak leczyć uzależnienia?

2 lutego, 2023

Jak leczyć uzależnienia? Leczenie uzależnienia z reguły odbywa się w etapach. Pierwszy to detoks. Najpierw musisz oczyścić organizm z substancji powodujących uzależnienie. Zazwyczaj detoks trwa od jednego do trzech tygodni. Nie jest to najważniejszy i nie najbardziej bolesny etap leczenia. Istnieją skuteczne środki farmakologiczne, które pomagają zmniejszyć objawy odstawienia, ból i głód substancji odurzającej. Ośrodek leczenia uzależnień Awes Medical oferuje swoim pacjentom detoks trwający od 5-7 dni, pobyt 14-dniowy z detoksem a także terapię z detoksem 4-6-12 tygodniową.

Jak leczyć uzależnienia?

Pacjenci i ich rodziny często myślą, że jeśli organizm osoby uzależnionej zostanie oczyszczony z alkoholu lub narkotyków, to problem uzależnienia również zostanie rozwiązany. Ale na tym etapie zwykle problemy dopiero się zaczynają. Po zakończeniu detoksu pacjentowi wydaje się, że nabył wszystkie niezbędne narzędzia do życia bez alkoholu i narkotyków, że jest zdrowy, silny i nie potrzebuje dalszego leczenia uzależnienia. Jest to błędne wrażenie, gdyż po kilku godzinach, dniach, tygodniach wraca ochota na coś do wypicia lub zażycia.

Dlatego zaraz po zakończeniu, a czasem w trakcie detoksykacji, konieczne jest rozpoczęcie drugiej części kuracji, pozbycia się samego nałogu. Ośrodek leczenia uzależnień Awes Medical uczy radzenia sobie z zachciankami i chęcią powrotu do alkoholu lub narkotyków środkami psychologicznymi.

Kiedy kończy się druga część leczenia uzależnień, zaczyna się trzecia, która może trwać do końca życia. Pacjent nadal uczestniczy w grupach wsparcia. Po przejściu leczenia odwykowego osoba myśli, że teraz na pewno będzie w stanie oprzeć się wszystkim pokusom, które będą ją otaczać. Ale to właśnie w tym momencie dochodzi do większości niepowodzeń. Aby człowiek nie powrócił do używania substancji, musi uczęszczać na grupy wsparcia dla osób uzależnionych oraz zachować umiejętności i zdolności, które nabył w procesie psychoterapii.

Na ofertę ośrodka składa się leczenie:

 • Alkoholizmu.
 • Narkomanii.
 • Lekomanii.
 • Uzależnienia od dopalaczy.
 • Uzależnienia od hazardu.
 • Uzależnień behawioralnych.

Profesjonalne leczenie uzależnień w ośrodku odwykowym

Aby zrozumieć, jak pozbyć się nałogu, konieczne jest zrozumienie, w jaki sposób postrzegamy wynik leczenia. Jeśli chodzi o uzależnienie, większość ludzi przez leczenie rozumie zaprzestanie zachowań nałogowych. Uzależnienie można zdefiniować jako odmowę samodzielnego wyboru sposobu reagowania na sytuację i niekończące się powtarzanie tego samego destrukcyjnego zachowania.

Uzależnienie można podzielić na dwie grupy:

 • Fizjologiczne – chodzi o uzależnienie od środków chemicznych (alkoholizm i narkomania).
 • Behawioralne – polega na uzależnieniu się od pewnego stereotypu zachowania (hazard, zakupoholizm, seksoholizm).

W czym są podobne? W tym, że stopniowo rosną i wypełniają całą przestrzeń ludzkiego życia. Ponieważ substancja lub określone zachowanie powoduje szybkie rozładowanie i uwolnienie napięcia, osoba stopniowo traci zdolność do samodzielnego utrzymywania napięcia. Jest uzależniona od stanu spokoju i wolności, jaki otrzymuje w przypadku używania (zachowania). Jednak do utrzymania tego stanu wymagana jest duża dawka substancji. Aby doświadczyć euforii, musisz brać częściej, zwiększając stawkę. To się nazywa tolerancja. I ta tolerancja rośnie. W rezultacie uzależnienie rośnie. Proces terapeutyczny oferowany w ośrodku leczenia uzależnień jest łączony z wieloma aktywnościami, które realizowane są np. na siłowni i podczas gry takiej jak tenis stołowy, siatkówka, uczestnicząc w wycieczkach górskich.

Czy skuteczne leczenie uzależnień jest możliwe?

Tak, jeżeli odbywa się w ośrodku leczenia uzależnień takim jak Awes Medical, który posiada dobre wyniki terapii odwykowych. Kuracje terapeutyczne realizowane są w oparciu kartę praw pacjenta a także kodeks etyki i zgodnie ze standardami medycznymi. Jak długo prowadzona jest terapia odwykowa? Pacjent sam decyduje o tym, ile będzie trwało jego leczenie uzależnień. Pełna terapia w ośrodku trwa 3 miesiące, jednak nie jest to zasada, ponieważ pacjenci mają możliwość podpisania kontraktu tylko na miesiąc lub dwa a niektórzy przedłużają nawet do 6 miesięcy. Oferowane są również krótkie pobyty detoksykacyjne i motywacyjne od 5 do 14 dni. Dostępny jest pobyt dofinansowany 28-dniowy, w zakres, którego wchodzi: terapia, opieka i pobyt, badania diagnostyczne, konsultacja lekarska.

Cele leczenia uzależnień

Cała istota leczenia uzależnień sprowadza się do kilku zadań:

 • Akceptacja faktu, że jesteśmy uzależnieni na poziomie myśli i na poziomie uczuć.
 • Wyraźne oddzielenie „ja” zdrowego i „ja” chorego (pomaga pracować z myślami, uczuciami i stanami, uznając je za część choroby i utożsamiając się, akceptując siebie jako zdrowego).
 • Ukształtowanie w sobie wyraźnej motywacji do zachowania trzeźwości i czystości (odmowa zachowań nałogowych).
 • Znalezienie najlepszych sposobów na wyrównanie stanu i zachowanie spokoju i entuzjazmu.

Możliwa jest również indywidualna praca z psychologiem w trybie ambulatoryjnym. Ale ryzyko niepowodzenia jest znacznie większe. Ponadto wysoki poziom napięcia, jaki wynika z choroby regularnych spotkań z pokusami, nie pozwala pogrążyć się w pracy nad sobą i swoją chorobą. Pozbycie się nałogu na własną rękę, bez pomocy specjalisty, jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. W końcu uzależnienie to prawdziwa choroba. Anonimowe leczenie uzależnień w ośrodku Awes Medical to szansa na zerwanie kajdan alkoholizmy, narkomanii, bez ryzyka rozpowszechniania poufnych informacji związanych z leczeniem poza placówkę leczniczą. Otrzymawszy niezbędną pomoc, zostawisz swoje problemy w przeszłości i nikt się o nich nie dowie. 

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz