Istota choroby alkoholowej

3 listopada, 2022

Istota choroby alkoholowej. Wielu osobom wydaje się, że o alkoholizmie widzą już wszystko. Tymczasem prawda jest taka, że nauka dostarcza nam coraz to nowszych informacji, dotyczących tego schorzenia. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak złożona jest choroba alkoholowa i kto tak naprawdę może popaść w uzależnienie. Jaka jest istota alkoholizmu? Jak lepiej zrozumieć to schorzenie?

Uzależnienie fizyczne czy psychiczne?

Uzależnienie od alkoholu ma charakter zarówno fizyczny, jak i psychiczny – co do tego nie mają wątpliwości ani lekarze, ani terapeuci. Uzależnienie fizyczne przejawia się zwiększoną tolerancją organizmu chorego na ilości przyjmowanego alkoholu. Dlatego też alkoholik z czasem potrzebuje jeszcze więcej, aby zaspokoić swoje potrzeby. Tymczasem po odstawieniu alkoholu pojawiają się symptomy, takie jak drżenie rąk, bóle głowy, omamy czy nawet utrata świadomości, które wskazują na silne uzależnienie fizyczne. Organizm potrzebuje bowiem kolejnych trunków, aby funkcjonować „normalnie”. Tymczasem uzależnienie psychiczne to nic innego, jak potrzeba picia alkoholu dla poprawy samopoczucia. Chory chce w ten sposób zamaskować istniejące problemy oraz zapomnieć o codzienności. Kolejne dawki alkoholu uspokajają go i wprowadzają w swego rodzaju błogostan.

Skąd się bierze alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą pierwotną, która może być podłożem dla wielu innych, związanych zarówno z funkcjonowaniem organizmu, jak i z naszą psychiką. Niemniej jednak choroba alkoholowa zawsze ma jakąś przyczynę – czasami jest ona widoczna na pierwszy rzut oka, innym razem zakopana głęboko w naszej podświadomości. W pierwszym przypadku przyczyną może być śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy problemy w związku. Sytuacje te powodują brak poczucia stabilności, samotność, obniżenie poczucia własnej wartości. W drugim przypadku przyczyną mogą być traumy doznane w dzieciństwie czy już w dorosłym życiu, które silnie na nas oddziałują, problemy rodzinne czy zawodowe. W każdym przypadku alkoholizm może mieć inną przyczynę, natomiast jej rozpoznanie jest kluczowe dla rozpoczęcia efektywnego leczenia.

Czym przejawia się alkoholizm?

Odpowiedź na pytanie, po czym rozpoznać alkoholika, dla wielu osób jest wręcz oczywista. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze sprawa jest tak prosta, jak się wydaje. Rzeczywiście, alkoholizm przejawia się niekontrolowanym spożywaniem napojów alkoholowych, jednak nie zawsze widać to na pierwszy rzut oka. Coraz częściej mamy do czynienia z ukrytą postacią alkoholizmu, w której chory wydaje się funkcjonować zupełnie normalnie. Prowadzi aktywne życie towarzyskie (choć często na spotkaniach odmawia przyjmowania alkoholu, aby nie zostać zdemaskowanym), pracuje, utrzymuje relacje rodzinne. Niemniej jednak w zaciszu własnego mieszkania chętnie sięga po alkohol, i to w naprawdę sporych ilościach. Pozostałe objawy alkoholizmu to przede wszystkim brak poczucia kontroli nad własnym życiem, brak poczucia stabilności, nieumiejętność kontrolowania własnych emocji czy pogorszenie stanu zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Jak wyjść z alkoholizmu?

Wychodzenie z choroby alkoholowej nie jest proste, zwłaszcza że chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę ze swojego problemu. Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że są tylko dwie możliwości zakończenia choroby – śmierć bądź zaprzestanie picia. Czasami mówimy też o trzeźwiejących alkoholikach, którzy na pewien okres rzucają nałóg. Niemniej jednak nie mamy do czynienia z osobami wyleczonymi, a jedynie takimi, które przestały pić czasowo. Niestety, trzeźwiejący alkoholik, prędzej czy później, wróci do nałogu. Rozwiązaniem jest więc podjęcie terapii w specjalistycznym ośrodku. Większość alkoholików potrzebuje również odtrucia, a więc oczyszczenia organizmu z resztek alkoholu i przestawienia go w tryb niepicia. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne zadanie, gdyż nakładają się tutaj dwa aspekty – fizyczny oraz psychiczny. Ciało domaga się alkoholu, gdyż nie jest już nauczone bez niego funkcjonować. Domaga się go również psychika, której trudno jest zaakceptować zmiany. Dlatego też odwyk najczęściej ma miejsce w ośrodku zamkniętym, co dodatkowo pozwala na jakiś czas odseparować alkoholika od swojego otoczenia. Następnie chory musi podjąć specjalistyczną terapię, która może trwać od kilku miesięcy do nawet 2 lat.

Choroba, którą trudno zrozumieć

Alkoholikowi na każdym etapie wychodzenia z nałogu potrzebne jest wsparcie bliskich – rodziny oraz przyjaciół. Tymczasem chorobę bardzo trudno jest nam zrozumieć. Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego konkretna osoba zaczęła pić? Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy z pozoru mają wszystko – dobrą pracę, rodzinę, stabilną sytuację finansową i zdrowotną. Tymczasem istota problemu tkwi znacznie głębiej i zrozumieć można ją dopiero po rozpoczęciu właściwej terapii. Alkoholik musi czuć, że nie jest sam, ma wsparcie rodziny i znajomych. Należy nie tylko zadbać o relację, ale również postarać się naprawić błędy i zacząć żyć od nowa, bez alkoholu. Dla osoby uzależnionej to ogromne wyzwanie, dlatego potrzebuje ona pomocy nie tylko terapeuty, ale i bliskich. 

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz