Fakty i mity o dopalaczach

6 listopada, 2019

Jeszcze kilkanaście lat temu prawie w ogóle nieznane, od niedawna świadomość o dopalaczach powoli staje się coraz większa. Jednak aktualnie największym niebezpieczeństwem w przypadku tych używek jest duża ilość niesprawdzonych informacji, co może wygenerować złe spojrzenie.

Chcemy więc dziś skupić się na kilku stwierdzeniach i zweryfikować ich prawdziwość. Przedstawiamy jedne z najpopularniejszych faktów i mitów dotyczących dopalaczy. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z nimi i uporządkowania swojej wiedzy na ich temat. Być może wiedza ta będzie przydatka w pomocy osobom potrzebującym pomocy.

Dopalacze są bezpieczniejsze od narkotyków

MIT

Jest to jeden z najgorszych i najniebezpieczniejszych mitów, jaki funkcjonuje w społeczeństwie! Niezwykle poważnym problemem w przypadku dopalaczy jest fakt, że najczęściej osoby sięgające po konkretne substancje nie mogą mieć pewności, a często nawet nie wiedzą, co biorą. W przypadku jakichkolwiek komplikacji czy problemów zdrowotnych lekarz nie będzie wiedział, w jaki sposób pomóc. Podobna sytuacja może mieć także miejsce w przypadku rozpoczęcia terapii.

Nigdy nie można być pewnym, jaką substancję się przyjmuje

FAKT

Mimo że stworzono pewną bazę substancji uznawanych za dopalacze to tak naprawdę nigdy nie będzie ona kompletna. Tak naprawdę ciągle powstają kolejne substancje, które nie są oczywiście przebadane. Bardzo często również młodzi ludzie nie interesują się składem produktu, który zażywają – chodzi jedynie o ich konkretne działanie.

Dopalacze są produktami kolekcjonerskimi

MIT

Pomijając kwestię sensu kolekcjonowania tabletek podobnie jak znaczków czy monet, warto wspomnieć o braku logiki postepowania producentów dopalaczy. Na opakowaniu zawsze widnieje informacja, że dany produkt nie nadaje się do spożycia przez ludzi. Mimo to producent najczęściej podaje skład, przeciwwskazania, a nawet wskazuje dawkowanie. Jest to nielogiczne – po co podawać przeciwwskazania i dawkowanie w przypadku substancji nienadających się do spożycia?

Dopalacze mogą być tak niebezpieczne, jak narkotyki

FAKT

Większość osób sięgających po dopalacze to ludzie młodzi, szukający przygody czy dobrej zabawy. Zgłaszając się do osób rozprowadzających tego typu substancje, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa i ufając sprzedawcom. Nie znając składu ani dokładnego działania specyfiku osoby zażywające wiele ryzykują, ponieważ nie wiedzą, jak na ich organizm zadziała dana substancja.

W przypadku narkotyków w większości przypadków substancje są stosunkowo znane – można więc przewidzieć ich działanie i podjąć konkretne działania chociażby w celu odtrucia organizmu podczas terapii.

Dlatego też można powiedzieć, że dopalacze są przynajmniej tak niebezpieczne, jak narkotyki.

To tylko najważniejsze kwestie, które należałoby poruszyć w temacie wielu mitów dotyczących dopalaczy. Mamy nadzieję, że poniższy tekst pozwoli poszerzyć wiedzę i zwiększyć świadomość społeczeństwa dotyczącą dopalaczy. Jeśli znasz osobę, która boryka się z uzależnieniem od dopalaczy, staraj się zachęcić ją do rozpoczęcia terapii, aby uniknąć niebezpieczeństwa utraty zdrowia i życia!


Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz