Detoksykacja organizmu jest niezwykle trudnym procesem, który polega na pozbyciu się wszystkich toksyn, związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, czy też alkoholu. Detoks trwa od 7 do 10 dni. Zależne jest od tego wiele czynników, takich jak stan zdrowia uzależnionego, czy też rodzaj zażywanej substancji. Detoks w domu, czy w ośrodku? Która z tych opcji będzie lepsza dla osoby uzależnionej? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć poniżej!
Czym jest detoks?
Detoksem nazywa się odtruwanie organizmu, które przeprowadza się w odpowiedni, a zarazem bezpieczny sposób. Pierwszy etap detoksu trwa od 7 do 10 dni, a cały jego proces jest bolesny dla pacjentów. Wiąże się to z zespołem odstawienia, który pojawia się w przypadku, gdy uzależniony próbuje skończyć z nałogiem. Występować mogą fizjologiczne, jak i psychologiczne objawy odstawienia, dlatego niezbędnym krokiem jest detoks, który pozwoli na całkowite pozbycie się toksyn z organizmu. Usunięcie toksyn i odtrucie organizmu to początek detoksu i walki, jaką podejmuje uzależniony. Detoks potrafi trwać nawet kilka miesięcy, bowiem szkody w organizmie potrafią być ogromne.

Detoks w domu
Procesem, który skutecznie pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, a także nie wyrządza większych szkód, jest detoks. Przeprowadzanie go w warunkach domowych ma sens tylko wtedy, gdy mamy kontrolę nad spożywaniem alkoholu, czy też substancji psychoaktywnych. Jako że detoks stosuje się w celach złagodzenia skutków wyrządzonych w organizmie, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie, a także o uzupełnienie elektrolitów, czy też niezbędnych do funkcjonowania, składników mineralnych. Aby przeprowadzić detoks w domu i wytrwać w postanowieniu trzeźwości, konieczne jest pozbycie się substancji, która jest swoistą trucizną. Zmiana otoczenia jest także pomocna, bowiem przebywanie z osobami, z którymi dochodziło do spożywania alkoholu, czy też narkotyków, nie pomaga wytrwać w postanowieniu.
Detoks w ośrodku
Detoksykacją, która przeprowadzana jest w ośrodkach, nazywa się proces odtruwania organizmu, który zachodzi pod okiem specjalistów. Kuracja trwa od 7 do 10 dni i jest początkowym krokiem ku trzeźwości pacjenta. Podczas detoksu podawane są:
● magnes;
● potas;
● sód;
● wapń.
Uzupełniane są także płyny i elektrolity, których brakuje organizmowi. Detoks w ośrodku dedykowany jest osobom, które nie mają kontroli nad spożywaniem alkoholu, czy też substancji psychoaktywnych. Uzależnione osoby są w stanie zrobić wszystko, aby uzyskać niezbędny im narkotyk, dlatego niezwykle ważna jest tu pomoc specjalistów. Na detoksie w ośrodku, uzależniony zrobi pierwszy, a zarazem najtrudniejszy krok, jakim jest wytrwanie w trzeźwości przez co najmniej kilka dni. Detoks w ośrodku jest dedykowany także osobom, które mają problem z uzależnieniem od dłuższego czasu, bowiem może wystąpić u nich zespół objawów, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Taką grupę symptomów nazywa się zespołem odstawienia. Jest to najtrudniejszy okres dla uzależnionego, bowiem organizm nie radzi sobie z niemożliwością zażycia konkretnej substancji.
Detoks w domu, czy w ośrodku terapii?
Choć idea detoksu w domu wydaje się być rozsądna, uzależnionemu jest ciężej wytrwać w postanowieniu trzeźwości, jeśli przebywa w bliskim mu otoczeniu. Istnieje większe prawdopodobieństwo wrócenia do nałogu, jeśli przeprowadza się odtrucie organizmu samemu. Wpływ na to ma psychika uzależnionego, bowiem umysł potrafi podsunąć różne pomysły, aby tylko otrzymać alkohol lub narkotyk. Uzależniony może nie zdawać sobie uwagi z istoty tego problemu, bowiem dochodzi do różnych wniosków i próbuje sam siebie usprawiedliwić, czy też oszukać, aby uzyskać niezbędną dla niego substancję. Decydując się na detoks, który będzie przeprowadzony w specjalistycznym ośrodku, istnieje większa szansa na wyjście z nałogu. Nad uzależnionym czuwa szereg specjalistów, który posiada odpowiednią wiedzę i niezbędne do leczenia kwalifikacje. Aby uzależniony mógł całkowicie wyzbyć się nałogu, istotną kwestią jest zapewnienie mu do tego odpowiednich warunków. W domowych pieleszach będzie narażony na większe niebezpieczeństwo. Pierwsze kilka tygodni jest kluczowe w walce z uzależnieniem, bowiem
mogą wtedy wystąpić objawy zespołu odstawienia, które są bolesne i trudne do wytrzymania.
Detoks w domu, czy w ośrodku terapii? To pytanie może zadać sobie uzależniony, który szuka pomocy w walce z własnym demonem. Warto zaufać specjalistom, którzy mają wieloletnie doświadczenie z chorymi, ponieważ skutkuje to także odpowiednimi kwalifikacjami, niezbędnymi do niesienia pomocy uzależnionym. Wybierając detoks w szpitalu, czy też specjalistycznym ośrodku, można liczyć na większe szanse wyjścia z nałogu, bowiem
najgorszy etap, jakim jest rozpoczęcie leczenia, odbywa się pod okiem specjalistów. W ośrodku, czy też szpitalu uzyska się pomoc farmakologiczną, której zastosowanie w niektórych przypadkach jest konieczne. Szczególnie wtedy, gdy uzależniony nie radzi sobie z objawami, występującymi podczas zespołu odstawienia.