Detoks od alkoholu - jak przebiega?

3 stycznia, 2023

Detoks od alkoholu – jak przebiega? Detoks od alkoholu jest procedurą medyczną której celem jest usunięcie toksycznych substancji z organizmu osoby uzależnionej. Pozwala to na lżejsze przeżywanie efektów odstawiennych a działanie narządów wewnętrznych jest zostaje przywrócone, niedobór mikroelementów oraz niezbędnych witamin jest uzupełniony. Dodatkowo detoks przygotowuje alkoholika do późniejszego leczenia odwykowego.

Czym jest detoks od alkoholu?

Detoksykacja to uwolnienie organizmu z różnego rodzaju toksyn.Taka procedura jest wymagana w przypadku zatrucia, nadmiaru substancji w organizmie, które są szkodliwe dla jego normalnego funkcjonowania. Do oczyszczania organizmu z toksyn stosuje się różne metody. Może to być uwolnienie toksycznych elementów z nerek, jelit, krwi, wątroby, płuc. Detoks od alkoholu to zestaw środków i procedur, których wdrożenie pozwala usunąć z organizmu produkty rozpadu alkoholu. Oczyszczanie organizmu z alkoholu umożliwia zatrzymanie objawów odstawienia, pozbycie się nieprzyjemnych symptomów zatrucia oraz poprawę samopoczucia alkoholika. W praktyce medycznej detoks traktowany jest jako jeden z głównych sposobów eliminowania skutków nadużywania alkoholu. 

Jaki jest cel detoksu od alkoholu?

Całkowite pozbycie się alkoholu z organizmu wiąże się z wyeliminowaniem wszystkich pozostałości szkodliwych substancji, które podczas picia zdążyły się nagromadzić. Detoks od alkoholu jest złożonym procesem i wymaga specjalistycznego podejścia pod okiem wykwalifikowanego personelu w Ośrodku psychologiczno – terapeutycznym.

Pozostałości po nadmiernym spożywaniu alkoholu mogą utrzymywać się nawet przez okres kilku miesięcy. Mimo, że natura wdrożyła w naszym organizmie system samooczyszczania to wpływ pewnych czynników zewnętrznych prowadzi do wielu niedomagań w funkcjonowaniu tego mechanizmu. Z tego powodu organizm alkoholika wraz z upływem czas słabiej radzi sobie z tym zadaniem. Jeśli alkoholik stale zatruwa się alkoholem, funkcje organizmu zaczynają zanikać, czemu towarzyszą różne stany chorobowe i odczuwane jest pogorszenie samopoczucia.

Objawy zatrucia alkoholem

Dlaczego dochodzi do zatrucia alkoholem? Alkohol etylowy ma przede wszystkim działanie neurotoksyczne i dopiero po kilku godzinach stają się zauważalne konsekwencje o charakterze ogólnie toksycznym. Cząsteczki etanolu wnikają do komórek narządów ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego, co na zewnątrz objawia się naruszeniem układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Wysokie stężenie trucizny w organizmie prowadzi do depresji ośrodkowego układu nerwowego. Objawy takiego zatrucia to niespójna mowa, nieregularne ruchy, niemożność kontrolowania ciała. Osoba zatruta alkoholem z trudem się porusza, nie może wyrażać swoich myśli werbalnie. Jest to normalna odpowiedź organizmu na przedostanie się do krwiobiegu związków toksycznych jakimi jest alkohol.

Detoks od alkoholu jak przebiega?

Procedura detoksu od alkoholu powinna być prowadzona w ośrodku leczenia uzależnień fizycznych i psychicznych, gdzie leczenie wykonywane jest zgodnie z kartą praw pacjenta i zasadami kodeksu etyki. Proces detoksu od alkoholu trwa najczęściej od 5 do 14 dni, jednak każdy organizm jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia.

O metodzie detoksykacji musi decydować lekarz na podstawie wykonanych badań diagnostycznych. Podawane środki farmaceutyczne aplikowane są przeważnie domięśniowo lub dożylnie, ponieważ tabletki są słabo wchłaniane. W trakcie całego procesu osoba uzależniona od alkoholu jest na bieżąco monitorowana celem sprawdzenia postępów detoksykacji.

Przeprowadzenie detoksu to: pozbycie się z organizmu szkodliwych metabolitów, odbudowaniu równowagi wodno-elektrolitowej, wprowadzeniu składników odżywczych takich jak witamina B, potas oraz magnez. W trakcie detoksykacji ważne jest podawanie osobie uzależnionej środków uspokajających, ponieważ może ona nerwowo reagować na procedurę. Po detoksykacji osoba czuje znaczną ulgę lub całkowite wyeliminowanie objawów odstawienia, normalizację funkcji układów i narządów wewnętrznych oraz uzupełnienie kluczowych makro i mikroelementów, witamin, aminokwasów utraconych przez organizm podczas upijania się.

Jakie środki są używane do detoksu od alkoholu?

Podczas zabiegu stosuje się szereg środków, które zapewniają złożony pozytywny wpływ na narządy i układy organizmu:

  • Sorbenty – przyczyniają się do wiązania i usuwania toksyn z organizmu.
  • Roztwory soli – pomagają przywrócić równowagę elektrolitową.
  • Kompleksy witaminowo-mineralne – eliminują niedobór składników odżywczych, który pojawia się w procesie picia alkoholu.
  • Hepatoprotektory – zapewniają ochronę wątroby podczas detoksu.
  • Środki uspokajające – normalizują pracę układu nerwowego i redukują objawy objawów odstawienia.

Przeprowadzenie procedury detoksykacji w ośrodku odwykowym pozwala lekarzom na kompleksowe monitorowanie stanu uzależnionego i dostosowanie schematu leczenia.

Dlaczego detoks od alkoholu jest niezbędny?

Długotrwałe spożywanie napojów alkoholowych niezmiennie powoduje zatrucie narządów wewnętrznych. Przede wszystkim alkoholicy cierpią na problemy z wątrobą, nerkami, układem nerwowym i sercowo-naczyniowym.

Detoksykacja organizmu z alkoholu za pomocą specjalnych środków i leków pozwala osiągnąć znaczącą poprawę zdrowia:

  • Usunąć toksyny.
  • Normalizować przebieg procesów metabolicznych.
  • Przywrócić odporność.
  • Stabilizować pracę narządów wewnętrznych i układów.

Oczyszczenie organizmu z alkoholu to pierwszy krok w walce z alkoholizmem. Jakąkolwiek terapię, można rozpocząć dopiero po całkowitym oczyszczeniu organizmu z zatrucia alkoholowego. W specjalistycznym Ośrodku psychologiczno – terapeutycznym detoks od alkoholu odbywa się z zastosowaniem podejścia zintegrowanego. Usługi obejmują również pracę psychologów, której celem jest stworzenie trwałej motywacji do rezygnacji ze spożywania alkoholu w przyszłości.

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz