Czym jest lekomania

4 lipca, 2019

Jeszcze do niedawna za nałóg uważano jedynie uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy papierosów. Jednak razem z rozwojem cywilizacyjnym dzisiejsi ludzie mają dostęp do wielu możliwości, które niosą za sobą ryzyko uzależnień. Dlatego dziś lista tych trudnych chorób jest znacznie dłuższa. Wśród nich znajduje się również lekomania.

Czym jest lekomania

Tak, jak sama nazwa wskazuje, jest to uzależnienie od leków. Zazwyczaj mało kto zdaje sobie sprawę, jak łatwo popaść w to uzależnienie i jak niewiele do tego potrzeba. Istnieje wiele przypadków, w którym osoby zaczynają brać leki na konkretne schorzenie, np. ból pooperacyjny. Konkretne tabletki dają poczucie bezpieczeństwa, że biorąc je, nie będziemy odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości.

Z czasem jednak ból przestaje nam dokuczać, ale profilaktycznie przyjmujemy leki, żeby przypadkiem ten się nie pojawił. Jest to też w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Biorąc konkretne leki nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie wchodzimy na niebezpieczną drogę, prowadzącą do nałogu.

Objawy lekomanii

W przypadku uzależnienia od leków niezwykle trudne jest dostrzeżenie, że dana osoba wpada w nałóg. Nie będziemy przecież bronić bliskiej osobie leków, skoro coś ją boli. Jednak w pewnym momencie możemy zauważyć szereg innych objawów, takich jak chociażby zmiany emocjonalne (większa obojętność), silne pragnienie zażycia oraz zdobycia leku czy negatywne zmiany osobowości. Z biegiem czasu dostrzega się także upośledzenie zdolności psychosomatycznych czy degradację społeczną.

Grupy najbardziej narażone na uzależnienie od leków

Wiele przypadków lekomanii bierze się z tego, że osoby są po przebytej operacji czy zaawansowanym leczeniu. Obie te sytuacje wymagają zastosowania odpowiednich środków medycznych, np. w celu uśmierzenia bólu. Ze względu na to, że terapia jest długotrwała, dane osoby mogą uzależnić się od konkretnych medykamentów.

Czasami przyczyną powstania opisywanych przez nas nałogów jest także kondycja psychiczna czy schorzenia tej sfery. Można tu mówić chociażby o nerwicy, depresji, zaburzeniach emocjonalnych czy pewnych traumach z przeszłości.

Lekomania może być też w pewnym stopniu skutkiem hipochondrii – zaburzenia, w którym chory przesadnie dba o swoje zdrowie i kupuje kolejne opakowania leków czy suplementów diety.

Badania statystyczne wykazały, że najbardziej narażoną na lekomanię grupą społeczną są kobiety w wieku od 35 do 50 lat.

Jak leczyć lekomanię

Sposób terapii, jak również jej trudność i intensywność zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nałogu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej uświadomić sobie problem i zgłosić się do specjalisty.

Najczęściej leczenie polega w pierwszej kolejności na odzwyczajeniu organizmu od danej substancji. Jest to trudne, bowiem wymaga przezwyciężenia reakcji odstawiennych. Które mogą być podobne, jak w przypadku alkoholizmu czy innych uzależnień.

W większości przypadków stosuje się także psychoterapię, która z jednej strony pozwala poznać motywy i podłoże psychiczne zniewolenia przez nałóg. Z drugiej strony rozmowa ze specjalistą może wpłynąć na to, aby w przyszłości nie wrócić do uzależnienia.
Zadzwoń do nas. Telefon: +48 691 103 691

Nigdy nie jest za późno, aby odbudować swoje życie.

Ośrodek Psychologiczno – Terapeutyczny
ul. Wodna 7, 43-460 Wisła

Zadzwoń do nas

+48 519 087 892

Zadzwoń do nas

+48 691 103 691

Zadzwoń teraz