Czy alkoholik może przestać pić? Z chorobą alkoholową borykają się osoby w różnym wieku, o różnym statusie społecznym. Choć w dzisiejszych czasach bardzo łatwo wpaść w nałóg, wyjście z niego może stanowić niemały problem. Rodzina i przyjaciele alkoholika często zastanawiają się, czy w ogóle jest możliwe, aby ten przestał pić? Jeśli tak, to jak ułatwić mu wyjście z choroby?
Dlaczego alkoholik pije?
Alkoholizm to bardzo złożona choroba – w jej przypadku nie ma oczywistych odpowiedzi i jednoznacznej recepty na wyzdrowienie. Wręcz przeciwnie – w nałóg popadamy z różnych powodów, nad którymi należy poważnie się zastanowić. Nie jest bowiem możliwe wyleczenie alkoholizmu, jeśli nie poznamy jego przyczyny. Niektórzy sięgają po alkohol, gdyż nie radzą sobie z problemami w pracy czy w domu. Nadmiar obowiązków, stres, wreszcie brak wsparcia w bliskich powoduje, że ostatnią deską ratunku staje się alkohol. Uzależniony sięga po niego, gdyż – jak mu się wydaje – pozwala on zapomnieć o problemach i poczuć się lepiej. Przyczyną choroby może być też głęboka trauma, nawet sprzed wielu lat. W psychologii mówimy też o indywidualnych tendencjach do popadania w chorobę. Choć naukowcy nie są co do tego zgodni, mówi się, że dzieci alkoholików częściej zapadają na tę chorobę, niż osoby, u których w domu nie sięgano nałogowo po alkohol.
Czy chory może przestać pić?
Porzucenie nałogu alkoholowego zazwyczaj poprzedza rozpoznanie przyczyny, dla której alkoholik pije. Trudno bowiem odstawić alkohol, jeśli nie zna on innego sposobu na to, by poradzić sobie z problemami bądź trwale je usunąć. Alkoholik może przestać pić, tym samym zrywając z nałogiem, jednak aby tak się stało, musi on wyrazić ku temu chęć. Rodzina często wymusza na chorym porzucenie alkoholu – żona grozi rozwodem, dzieci odseparowaniem się od rodzica. Zapominamy jednak, że przyczyna, dla której dana osoba pije, wciąż istnieje. Groźby, uwagi czy czarne scenariusze nie zdadzą się na wiele, nawet jeśli alkoholik rzeczywiście na pewien czas porzuci nałóg. Powodem jest fakt, iż z czasem może on wrócić do nałogu, zwłaszcza jeśli ponownie poczuje grunt pod nogami. Ważne, aby uzależniony sam dostrzegł swój problem i wyraził chęć porzucenia nałogu. Z alkoholizmem jest trochę jak z nauką – jeśli czujemy, że wiedza może nam się przydać w życiu, chętniej ją zdobywamy. Jeśli natomiast bliscy wymusili na nas pójście w konkretnym kierunku, zwykle nie będziemy dobrymi specjalistami w danej dziedzinie.
Jak wesprzeć alkoholika w walce z nałogiem?
Bliscy alkoholików często zdają sobie pytanie, jak sprawić, aby chcieli oni porzucić nałóg? Jest to decyzja, której nie można w żaden sposób wymóc czy przyspieszyć, choć terapeuci radzą, aby czasem zastosować tak zwany zimny prysznic, a więc całkowicie odwrócić się od chorego. Pokazujemy mu tym samym, że nie akceptujemy nałogu i alkoholu w naszym życiu. Z drugiej strony, zawsze powinniśmy działać tak, jak radzi nam specjalista. Nie ma bowiem dwóch identycznych przypadków, trudno więc wypracować jednolity plan na to, jak dotrzeć do alkoholika. Niemniej jednak zawsze przydaje mu się wsparcie bliskich osób, które są gotowe stanąć z nim do walki z nałogiem. Dobre słowo, obietnica pomocy czy po prostu bycie razem bywają czynnikami decydującymi. Wsparcia musimy udzielać mądrze, tak by chory nie pomyślał, że akceptujemy jego nałóg i zachowania z niego wynikające. Dobrze poszukać ośrodka, który zajmuje się leczeniem alkoholizmu. Samodzielne wychodzenie z choroby zwykle jest nieefektywne, a co więcej, czasochłonne. Zdajmy się więc na wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nam i bliskiej nam osobie poradzić sobie z nałogiem.
Sposoby leczenia alkoholizmu
Alkoholizm możemy leczyć na wiele sposobów, a wybór konkretnego powinien nastąpić po przeanalizowaniu stanu zdrowia chorego. W wielu przypadkach konieczne okazuje się leczenie w ośrodku zamkniętym, w którym alkoholik ma opiekę specjalistów, może też odseparować się od swojej codzienności czy złego towarzystwa. Warto wybrać Ośrodek leczenia uzależnień, który oferuje najwyższej jakości usługi osobom, chcącym trwale porzucić nałóg. Uzyskają one nie tylko profesjonalną pomoc, lecz również wsparcie na każdym etapie leczenia. Pobyt w ośrodku zalecany jest nie tylko osobom, które dopiero co postanowiły zerwać z nałogiem, lecz również uzależnionym, którzy czują, że obecna terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Być może to właśnie zmiana otoczenia i współpraca ze specjalistami pozytywnie wpłyną na stan zdrowia chorego. Innym sposobem leczenia alkoholizmu jest psychoterapia, która powinna być prowadzona również po opuszczeniu ośrodka. Psychoterapia zwykle trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat i czasami wspomagana jest farmakoterapią. Dopiero po zakończeniu leczenia alkoholik może powiedzieć, że przestał pić. Niestety, przez całe życie będzie on musiał się kontrolować, bowiem istnieje ryzyko powrotu do nałogu. Tutaj nieocenione będzie wsparcie bliskich osób, którzy nie pozwolą, aby w chwilach załamania chory sięgnął ponownie po alkohol, wracając do nałogu.