Uzależnienie od hazardu to poważna choroba, która podobnie jak alkoholizm czy problemy z przedawkowywaniem narkotyków dotyka nie tylko osobę na nią cierpiącą, ale również i jej rodzinę oraz bliskich. Dlatego ważne jest, by zadań pytanie o czynniki wpływające na uzależnienie od chęci szybkiego wzbogacenia się. Pomoże to nie tylko chronić siebie, ale również i inne osoby przed zatraceniem się i ślepym podążaniem za swoją „żyłką hazardzisty”.
Co wpływa na uzależnienie od hazardu?
Na początku warto jest wymienić czynniki biologiczne. Niektóre osoby posiadają większy potencjał do bycia uzależnionym niż inne. Podyktowane jest to ułożeniem grup neuronów znajdujących się w w grzbietowo-przyśrodkowej części prążkowia oraz zaburzeniami w ośrodku nagrody, które jest częścią układu limbicznego.
Najważniejsze powody, dla których osoby zwracają się do hazardu, kryją się jednak w funkcjonowaniu psychologiczno-społecznym oraz problemach finansowych i personalnych. Warto zaznaczyć, iż każdą osobę, jak i również jej motywacje, należy traktować jako odosobniony przypadek.
Najczęściej hazard przemawia do osób, które, podobnie jak w przypadku alkoholizmu, szukają w nim ucieczki od problemów lub monotonii codzienności. Wizje o ogromnej pieniężnej wygranej, szczypta adrenaliny i połączenie rzadkich sukcesów z wieloma przegranymi tworzą niebezpieczną mieszankę, która mąci umysł nawet najbardziej wytrzymałych jednostek. Często zdarza się, iż własne oszczędności stawiają osoby, które próbując poprawić swoją sytuację finansową zostają wciągnięte w wir nałogu.
W niektórych przypadkach winowajcą mogą być zaburzenia psychologiczne. Hazard przyciąga często osoby z cechami narcystycznymi lub Narcystycznym Zaburzeniem Osobowości. Jest to spowodowane wizjami o potędze oraz bogactwie, które według osoby narcystycznej są im należne.
Należy pamiętać, iż powodów oraz sytuacji życiowych, które prowadzą do uzależnień jest bardzo wiele. Warto jest więc zadbać o zdrowie psychiczne nie tylko swoje, ale i również rodziny oraz bliskich przyjaciół.