Co to jest uzależnienie? Uzależnienie to stan, w którym osoba jest gotowa poświęcić bardzo dużo czasu i wysiłku, aby móc zażywać substancję narkotyczna, spożywać alkohol lub angażować się w jakąkolwiek aktywność, taką jak hazard. Uzależnienie jest obsesyjną potrzebą wykonywania pewnych czynności, pomimo niekorzystnych konsekwencji o charakterze medycznym, psychologicznym lub społecznym.
Co to jest uzależnienie własnymi słowami?
Uzależnienie zmusza człowieka do wykonywania pewnych czynności związanych z zaspokojeniem jego nieodpowiedzialnego pragnienia, których nie da się tak po prostu znieść i których osoba nieuzależniona nie może nawet w pełni zrozumieć. Świadomość osoby pogrążonej w nałogu ucieka od rzeczywistości i jej problemów za pomocą sztucznych środków, np. nikotyny, alkoholu, narkotyków. Ich używanie kształtuje zachowania zależne lub uzależniające.
Termin uzależnienie jest również używany w odniesieniu do problemu hazardu, objadania się, zakupoholizmu. W niektórych przypadkach można zaobserwować uzależnienie od pracy, sportu. Możliwe jest uzależnienie się od każdego aspektu życia, który przynosi przyjemność i satysfakcję, rzekomo łagodzi stres, rzekomo obniża poziom ogólnego niepokoju i przynajmniej na krótki czas daje poczucie dobrostanu.
Jednak każde uzależnienie wiąże się z samozniszczeniem. Człowiek z tego czy innego powodu niszczy swoje ciało, czas swojego życia, swoją integralność, ponieważ uzależnienie jest zawsze czymś więcej niż człowiek jest w stanie kontrolować. Początek drogi uzdrawiania zaczyna się od rozpoznania problemu: tak, mam nałóg, moje uzależnienie to choroba, to jest coś, co jest silniejsze ode mnie, to jest coś, co mnie kontroluje. Charakterystyczne jest, że osoby niesamodzielne gotowe są do końca zaprzeczać istnieniu zależności: kim jesteś, czym jesteś! Jestem zdrową osobą! Jeśli zechcę, zawsze zrezygnuję.
Czynniki wpływające na uzależnienie:
- Genetyczne.
- Osobista historia życia osoby.
- Biologiczne (dotyczy to również farmakologicznego).
- Społeczne (na przykład dostałem się do złego towarzystwa).
Uzależnienia chemiczne są najbardziej niebezpieczne zarówno dla zdrowia samego uzależnionego, jak i jego otoczenia. Największym problemem jest tutaj to, że pijąc np. alkohol, staje się on częścią ludzkiego metabolizmu. Powstaje fizyczna zależność, związana z zagrożeniem życia człowieka, jeśli nie pije ponownie.
Gdzie szukać pomocy, jeżeli jestem uzależniony?
Z pomocą osobom uzależnionym przychodzą specjaliści z ośrodka leczenia uzależnień fizycznych i psychicznych. Ośrodek psychologiczno – terapeutyczny świadczy wysokiej jakości usługi a wyróżnia go uzyskanie wpisu do Kodeksu Etyki Terapeuty Uzależnień. Organizowane terapie są przystępne cenowo, dlatego każda osoba borykająca z: alkoholizmem, narkomanią, lekomanią, uzależnieniem od dopalaczy, hazardu oraz od uzależnień behawioralnych uzyska niezbędną pomoc. Szybko przekonasz się, że terapia przynosząca dobre efekty jest możliwa a jest realizowana na podstawie karty praw pacjenta, zgodnie z zasadami kodeksu etyki. Każdy pacjent korzysta z konsultacji lekarskiej, także psychiatry. Leczenie uzależnień trwa od jednego miesiąca do pół roku w zależności od rodzaju i stopnia uzależnienia. W ofercie ośrodka są również krótkie pobyty detoksykacyjne od 5 do 14 dni.
Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Alkohol to trucizna dla każdego człowieka. Osoba nieuzależniona, która odczuwa odurzające i odprężające działanie tego samego czerwonego wina, tak polecanego na poprawę krążenia krwi, z pewnością zauważy, że w momencie odurzenia wzrasta temperatura, odczuwalne jest lekkie ciepło i słabnie ostrość psychiczna. Wszystko to dzięki temu, że organizm zdrowej osoby mobilizuje wszystkie zasoby w celu usunięcia trucizny. Ciało chorego – alkoholika jest przebudowywane w taki sposób, że pomimo tego, że alkohol nadal pozostaje dla niego trucizną, włącza się w procesy metaboliczne.
Stanowi psychofizjologicznemu osoby uzależnionej towarzyszą następujące procesy:
- Pustka emocjonalna.
- Utrata kontroli.
- Zwiększenie dawki.
- Rozwój tolerancji na stosowaną używkę.
- Spadek aktywności i potencjału energetycznego.
- Wypieranie zwykłych aspiracji i potrzeb przez pragnienie przedmiotu uzależnienia.
- Zaburzenia pamięci i obniżona produktywność aktywności umysłowej.
- Lęk, depresja, drażliwość.
- Wybuchy złości i agresji.
- Zawężenie kręgu zainteresowań.
- Zmniejszenie chęci uczenia się nowych rzeczy.
- Zwiększone zmęczenie.
Uzależnienie od zarabiania pieniędzy to bardzo modny sposób we współczesnym świecie, zachęcany społecznie, ale nie poprawiający stanu psychicznego osoby uzależnionej. W końcu zawsze znajdzie się ktoś, kto zarobił więcej, a emocje tutaj rzadko znają granice.
Uzależnienie pozbawia człowieka rzeczywistości, życia własnym życiem, przyczyniając się do ucieczki, głuchoty psychicznej i wypaczonych odczuć własnego ciała. Obiekt zależności utrzymuje w osobie poczucie niższości, które oferuje jakościowe zastąpienie uzależniających zachowań i uczuć. Zastępuje godność łatwą drogą do przyjemności. Osoba uzależniona zyskuje fałszywe poczucie bezpieczeństwa i troski, sensu i spełnienia, jest potrzebna i zajęta ważnym zadaniem. Warto przerwać uzależniające zachowania, przestać spożywać alkohol czy narkotyki, bo samotność i egzystencjalny horror toczą się z potrójną siłą.
A droga do wyzdrowienia otwiera się dopiero wtedy, gdy sam pacjent, z pomocą krewnych lub terapeutów ośrodka psychologiczno – terapeutycznego rozpozna problem: tak, jestem chory, jest silniejszy niż ja nie poradzę sobie z tym bez pomocy innych ludzi. A potem przyznaje: tak, jestem gotów z tym walczyć i potrzebuję pomocy!